RPP wskazuje na błędy popełnione przez szpital w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl.

Autor: nowiny.pl/Rynek Zdrowia • • 05 września 2019 15:48

Rzecznik Praw Pacjenta zakończył postępowania wyjaśniające dotyczące nieprawidłowości mających miejsce na szpitalnych oddziałach ratunkowych i izbach przyjęć szpitali z województwa śląskiego. Wśród kontrolowanych szpitali był Powiatowy Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim.

RPP wskazuje na błędy popełnione przez szpital w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl.
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

RPP badał realizację prawa pacjentów do natychmiastowego udzielenia świadczeń zdrowotnych, ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia oraz prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych udzielanych z należytą starannością.

W odniesieniu do placówek w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl., RPP przypomina sprawę z marca tego roku, kiedy na izbę przyjęć szpitala w Wodzisławiu Śląskim zgłosił się 35-letni pacjent uskarżający się na ból w klatce piersiowej. Trafił tam po tym, jak otrzymał skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Pacjent spędził na izbie przyjęć około 10 godzin, a następnie został przewieziony do szpitala w Rydułtowach. Tutaj stwierdzono brak miejsc i odesłano chorego z powrotem do szpitala w Wodzisławiu Śląskim. Ostatecznie pacjent trafił do szpitala w Raciborzu, w którym nocą 19 marca po reanimacji zmarł.

Rzecznik Praw Pacjenta uznał, że pacjent wymagał leczenia kardiologicznego, a nie leczenia internistycznego i obserwacji. Tymczasem pomimo bólu w klatce piersiowej pacjent nie otrzymał leczenia empirycznego na podstawie objawów. Pacjentowi podano tylko relanium, metocard i glukozę z magnezem i potasem. Nie wdrożono też szybkiej diagnostyki kardiologicznej.

Rzecznik uznał za niedopuszczalne kwestie związane z organizacją udzielania świadczeń zdrowotnych, w tym komunikacją i współpracą pomiędzy poszczególnymi jednostkami szpitala, tj. szpitalem w Wodzisławiu Śląskim a szpitalem w Rydułtowach - pacjent został odesłany z powodu braku miejsc w szpitalu w Rydułtowach. Nie była to jednak prawda - ww. szpital dysponował wolnymi miejscami. Z danych zawartych w dokumentacji jednoznacznie wynika, że 19 marca 2019 r. w Oddziale Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Geriatrycznym w Rydułtowach leczono łącznie 52 pacjentów, co wskazuje na fakt, iż pozostało 15 wolnych łóżek.

Więcej: nowiny.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze