×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

RPP ws. ochrony karmiących matek: przeszkadza m.in. powódź, silne mrozy i pożary lasów

Autor: RPP/Rynek Zdrowia13 listopada 2017 12:39

Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił do dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o podjęcie wspólnej inicjatywy zmierzającej do utworzenia planu reagowania kryzysowego z uwzględnieniem problemu matek karmiących, które potencjalnie mogą potrzebować szczególnej ochrony państwa w sytuacjach kryzysowych.

RPP ws. ochrony karmiących matek: przeszkadza m.in. powódź, silne mrozy i pożary lasów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak stwierdza RPP sytuacje, w których szczególnie trzeba zatroszczyć się o potrzeby matek karmiących, to m.in. powódź, epidemie, skażenia chemiczne, silne mrozy, intensywne opady śniegu, ataki terrorystyczne czy pożary lasów.

RPP zapytał. czy czy resort zdrowia, planując działania w zakresie bezpieczeństwa i obronności państwa, porządku i zdrowia publicznego oraz wystąpienia klęski żywiołowej lub sytuacji kryzysowej ma również na uwadze ewentualne problemy matek karmiących oraz ich dzieci.

Jak wyjaśnia RPP, analiza kryzysów wynikających ze wskazanych zagrożeń (na kanwie doświadczeń międzynarodowych), jaka została przedstawiona w czerwcu br. na konferencji w Centrum Nauki o Laktacji, wskazuje, że matki karmiące piersią miały ogromne trudności by znaleźć miejsce, w którym bezpiecznie mogłyby nakarmić swoje dziecko.

Natomiast dla matek karmiących mlekiem modyfikowanym problemem był dostęp do czystej pitnej wody i proszku niezbędnego do wykonania mieszanki. Znaczny problem stanowił również brak możliwości sterylizacji butelek, czy brak prądu i gazu. Ponadto dzieci, które karmione były niezdatną do picia wodą, na bazie której sporządzano mleko modyfikowane, zapadały na infekcje układu pokarmowego - czytamy w wystąpieniu rzecznika.

Więcej: www.bpp.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze