RPP ws. głodówki w ośrodku w Gostyninie: niewspółmierna do niedogodności

Autor: RPP/Rynek Zdrowia • • 21 grudnia 2018 14:46

Rzecznik Praw Pacjenta wydal komunikat w związku z prowadzonym protestem głodowym przez jedną z osób przebywających w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zaburzeniom Dyssocjalnym (KOZZD) w Gostyninie oraz zarzutami formułowanymi przez karnistkę, prof. Monikę Płatek pod adresem RPP.

RPP ws. głodówki w ośrodku w Gostyninie: niewspółmierna do niedogodności
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak czytamy w komunikacie, jedna z osób przebywających w ośrodku podjęła protest głodowy, który został rozpoczęty ze względu na czasowe ograniczenie jej możliwości korzystania z telefonu komórkowego.

"Decyzja w tym zakresie została podjęta przez kierownika KOZZD. (...) Decyzja o podjęciu protestu głodowego jest  jak się wydaje - niewspółmierna do subiektywnie odczuwanych czasowych niedogodności związanych z brakiem możliwości korzystania z telefonu komórkowego. Odpowiedzialność za jej skutki ponosić będzie zatem sam protestujący, jak również osoby utwierdzające go w słuszności tego postępowania" - pisze Rzecznik.

Odnosi się również do zarzutów prof. Moniki Płatek, która m.in, w artykule opublikowanym 30 września br. przez oko.press ("Prof. Płatek ostrzega: w Gostyninie dojdzie do nieszczęścia. Straszne skutki ustawy Gowina o „bestiach”) alarmowała, że od maja 2018 r. nie ma w ośrodku Rzecznika Praw Pacjenta. 

Jak uzasadnia RPP, w przypadku pacjentów KOZZD nie ma regulacji prawnych zobowiązujących Rzecznika Praw Pacjenta do zapewnienia jego stałej obecności w każdej z placówek, w której może on działać - nie pozwalają zaś na to ograniczone zasoby Biura RPP. 

"Dlatego też podjęta została decyzja o przeniesieniu Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego z KOZZD (60 łóżek) do Wojewódzkiego Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. prof. Eugeniusza Wilczkowskiego (316 łóżek)" - czytamy.  

Rzecznik wyjaśnia, że obecnie zadania Rzecznika Praw Pacjenta szpitala psychiatrycznego obejmujące pomoc osobom umieszonym w ośrodku w Gostyninie są wykonywane przez Biuro Rzecznika Praw Pacjenta, a dokładnie Departament ds. Zdrowia Psychicznego.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum