RPP: separowanie noworodków od matek narusza prawa pacjenta

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 września 2020 08:22

Epidemia koronawirusa to nie powód, aby szpitale oddzielały matki od nowo narodzonych dzieci - uważa Rzecznik Praw Pacjenta. Nie ma wątpliwości, że to naruszenie praw pacjenta - informuje wtorkowa "Gazeta Wyborcza".

RPP: separowanie noworodków od matek narusza prawa pacjenta
Pierwsze kontakty po porodzie są niezwykle ważne - podkreśla RPP Fot. Archiwum

Jak czytamy, na stronach rządowych ukazała się informacja o bezprecedensowej decyzji: "Rzecznik Praw Pacjenta uznał, że praktyka stosowana w jednym ze szpitali z województwa łódzkiego, polegająca na oddzielaniu (separowaniu) matek od ich nowo narodzonych dzieci, urodzonych drogą cesarskiego cięcia, do czasu uzyskania negatywnego wyniku testu na obecność u matki koronawirusa - narusza zbiorowe prawo pacjentów do świadczeń zdrowotnych".

- Tylko przesłanki medyczne, w tym podejrzenie lub potwierdzenie zakażenia, mogą uzasadniać oddzielenie matki od dziecka. W pozostałych sytuacjach takie postępowanie będzie niezgodne z aktualną wiedzą medyczną, a także standardami organizacyjnymi opieki okołoporodowej określonymi przez Ministra Zdrowia. Pierwsze kontakty po porodzie są niezwykle ważne, zarówno dla matki, jak i dziecka. Ograniczenia w tym zakresie mogą występować jedynie w wyjątkowych, uzasadnionych sytuacjach - dodaje rzecznik, cytowany przez "GW". Oczekuje, że taka praktyka niezwłocznie przestanie być stosowana.

Za niewykonanie decyzji rzecznika - przypomina "Wyborcza" - szpitalowi grozi kara do 500 tys. zł.

- Podejmując taką decyzję, kierowaliśmy się dobrem pacjentów - matek oraz dzieci. Korzystaliśmy przy tym z doświadczenia ekspertów, których opinia jest jednoznaczna - wskazuje w rozmowie z "GW" dyrektor Departamentu Prawnego Rzecznika Praw Pacjenta Paweł Grzesiewski. W ocenie rzecznika - jak czytamy - takie separowanie jest nieproporcjonalne w stosunku do zamierzonego celu, czyli ochrony przed zakażeniem.

Grzesiewski nie chciał w rozmowie z "GW" zdradzić, o który szpital w województwie łódzkim chodzi. - Bo nie chodzi o wskazywanie szpitala, tylko o efekt. A chcemy doprowadzić do tego, żeby takie praktyki w tym szpitalu nie były stosowane - wyjaśnił.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum