RPP: rodzicowi chorego dziecka należy się zwolnienie lekarskie

Autor: KL,Metro/Rynek Zdrowia • • 02 czerwca 2011 20:03

Niektóre szpitale odmawiają wystawienia zwolnienia lekarskiego rodzicom, którzy z czekają z dziećmi na izbie przyjęć w kolejce po poradę. Zdaniem Rzecznika Praw Pacjenta, lekarz powinien w takim wypadku wystawić dokument.

RPP: rodzicowi chorego dziecka należy się zwolnienie lekarskie

Zdarza się, że niektóre placówki wypisują tylko zaświadczenia dla pracodawcy, że pracownik przebywał z dzieckiem w szpitalu.

- Tylko lekarz badający dziecko może ocenić, czy stan zdrowia dziecka powoduje czasową niezdolność do pracy rodzica. Z tego powodu to on powinien wystawić zwolnienie lekarskie - podkreśla na łamach dziennika "Metro", Krystyna Kozłowska, rzecznik praw pacjenta.

Okazuje się jendak, że część szpitalnych lekarzy w takim wypadku odsyła po zwolnienie lekarskie do lekarza rodzinnego. Problem powstaje, gdy rodzic spędzi z dzieckiem wiele godzin w kolejce do specjalisty, a ten stwierdzi, że stan dziecka nie wymaga leczenia.

- Gdy lekarz nie stwierdza choroby u dziecka, rodzic, który wychowuje dzieci w wieku do lat 14, ma prawo do dwóch dni płatnego zwolnienia w ciągu roku kalendarzowego - przypomina w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Wanda Pawłowicz, rzecznik Mazowieckiego OW NFZ.

Takie uprawnienie wynika z art 188 kodeksu pracy, o ile drugi rodzic nie skorzysta z tego prawa.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum