Marzena Sygut/Rynek Zdrowia | 15-03-2019 11:55

RPP: postępowanie wyjaśniające ws. odmowy przyjęcia dziecka przez świdnicki szpital

Rzecznik Praw Pacjenta 14 marca 2019 r zdecydował o wszczęciu postępowania wyjaśniającego dotyczącego dwuletniego Filipa, któremu Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Świdnicy odmówił prawa przyjęcia na oddział.

Śledztwo w sprawie narażenie zdrowia i życia dwulatka prowadzi już prokuratura. Fot. Archiwum

Jak podaje Departament Dialogu Społecznego i Komunikacji Biura Rzecznika Praw Pacjenta, prowadzone postępowanie ma na celu sprawdzenie czy w szpitalu w Świdnicy nie zostały naruszone prawa małego chłopca do świadczeń zdrowotnych jakie wynikają z art. 8 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Postępowanie wyjaśniające wszczęto w nawiązaniu do informacji jaka ukazała się w ostatnim czasie w programie Uwaga! TVN.

Przypomnijmy, pogram dotyczył historii dwuletniego Filipa, który mimo wysokiej gorączki, skomplikowanej historii choroby i skierowania do szpitala z rozpoznaniem zapalenia płuc nie został przyjęty na oddział. Kilka godzin później jego stan był krytyczny.

Chłopiec od urodzenia ciężko chorował, miał torbiele na płucach w wyniku czego usunięto mu część organu. Malec chorował też na hemofilię - podaje TVN.

Pod 2018 r. dwulatek przeziębił się. W Wigilię mocno gorączkował, był osłabiony, bolał go brzuch, kolana i łokcie. Rodzice pojechali z synem do lekarza rodzinnego, który zdiagnozował u chłopca zapalenie płuc i skierował do szpitala. Lekarz, który obejrzał Filipa w szpitalu odmówił jego przyjęcia na oddział. Nie zlecił też chłopcu żadnych badań diagnostycznych.

W nocy stan Filipa się pogorszył. Rodzice wezwali pogotowie. W karetce serca pacjenta przestało bić. Ratownicy przywieźli dwulatka do szpitala we Wrocławiu. Tam w śpiączce farmakologicznej spędził trzy dni. U chłopca rozwinęła się sepsa i obrzęk mózgu. Chłopiec zmarł.

Śledztwo w sprawie narażenie zdrowia i życia dwulatka prowadzi już prokuratura. Także Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej rozpatruje skargę złożoną przez rodziców Filipa.