×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

RPP podsumował współpracę z Radą Organizacji Pacjentów w minionym roku

Autor: oprac. JJ • Źródło: RPP/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 15 stycznia 2022 11:54

Na stronie internetowej Rzecznika Praw Pacjenta opublikowano w czwartek podsumowanie współpracy Rady Organizacji Pacjentów z RPP w 2021 roku. Rada Organizacji Pacjentów (ROP) liczy obecnie 106 organizacji pozarządowych. Reprezentują one różnorodny głos środowiska pacjentów.

RPP podsumował współpracę z Radą Organizacji Pacjentów w minionym roku
Rzecznik Praw Pacjenta podsumował współpracę z Radą Organizacji Pacjentów w 2021 roku. Fot. PAP/Leszek Szymański
  • Rzecznik Praw Pacjenta podsumował ubiegłoroczną współpracę z Radą Organizacji Pacjentów, która zrzesza 106 organizacji pacjenckich
  • RPP wspólnie z organizacjami pacjenckimi podejmuje wiele działań systemowych i bieżących interwencji. Określa obszary zagrożeń w funkcjonowaniu systemu ochrony zdrowia
  • Ważnym elementem współpracy RPP i ROP jest podejmowanie działań związanych z edukacją i promocją praw pacjenta, wśród których są takie inicjatywy jak „Projekt Łączy nas Pacjent” i „Środy z psychiatrią”

Wspólne opiniowanie ważnych projektów

Rzecznik wspólnie z organizacjami podejmuje wiele działań systemowych i bieżących interwencji. Określa obszary zagrożeń w funkcjonowaniu systemu ochrony zdrowia, a organizacje przedstawiają swoje opinie w zakresie projektów aktów prawnych.

Między innymi ROP zaopiniowała wraz z Rzecznikiem Praw Pacjenta:

  • projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych, którego dysponentem będzie Rzecznik Praw Pacjenta. Zadaniem Funduszu jest umożliwienie pacjentom szybkiego uzyskania świadczenia pieniężnego w związku z wystąpieniem działań niepożądanych będących skutkiem przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19
  • projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia dokumentu Plan dla Chorób Rzadkich oraz projekt Planu dla Chorób Rzadkich,
  • przekazała opinie organizacji pacjentów w zakresie zasadności umieszczenia na liście technologii lekowych o wysokiej wartości klinicznej leków ujętych w wykazie przygotowanym przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji,
  • projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie Harmonogramu realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS opracowanego na lata 2022-2026.Kordynatorem programu jest Krajowe Centrum ds. AIDS,
  • projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej,
  • projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie Harmonogramu realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS opracowanego na lata 2022-2026.

Edukacja i promocja praw pacjenta

Bardzo ważnym elementem współpracy RPP i ROP jest podejmowanie działań związanych z edukacją i promocją praw pacjenta. Wspólnie z organizacjami Rzecznik kontynuował „Projekt Łączy nas Pacjent” oraz „Środy z psychiatrią”.

Rzecznik Praw Pacjenta przekazał do uwag organizacji Standardy Obsługi Pacjenta w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta. Zostały one przygotowane przez Zespół projektowy złożony z pracowników Departamentu Postępowań Wyjaśniających w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta oraz wchodzący w jego strukturę Wydział Spraw Obywatelskich obsługujący

Organizacje przekazały Rzecznikowi swoje uwagi do wzorów pism przygotowanych przez Zespół ds. prostego języka z prośbą o ocenę pod kątem „prostego tekstu”. Czy są one zrozumiałe? Czy zwykły obywatel nie będzie miał problemu z interpretacją treści? A jeśli tak – co można by poprawić/zmienić?

Przy wparciu organizacji pacjenckich rozpropagowany został konkurs „Medyk na Medal”, którego celem było uhonorowanie pracowników medycznych, zwłaszcza tych, którzy w tych trudnych warunkach wykazują się szczególną empatią, wrażliwością i życzliwością. To także okazja do podziękowania tym, którzy na co dzień ratują nasze życie i zdrowie.

Ważne tematy

Na spotkaniach ROP i RPP, których odbyło się w minionym roku osiem, rozmawiano między innymi o możliwości dochodzenia roszczeń przez pacjentów, w tym nowego modelu pozasądowego. Zwracano też uwagę na problem objęcia organizacji pozarządowych Tarczą Antykryzysową.

Omówiony został też raport pt.: „Choroby rzadkie – dostępność terapii: przegląd rozwiązań i rekomendacje dla Polski, który poświęcono: przeglądowi i analizie rozwiązań przyjętych w innych państwach europejskich w zakresie finansowania oraz dostępności dla pacjentów terapii chorób sierocych w celu oceny ich funkcjonalności.

W czasie jednego ze spotkań wypracowano wspólne stanowisko Rady w sprawie projektu tzw. ustawy refundacyjnej, które zostało przedstawione podczas spotkania organizacji z wiceministrem zdrowia Maciejem Miłkowskim.

Rzecznik Praw Pacjenta zaprasza organizacje pozarządowe działające na rzecz środowisk pacjenckich, które są zainteresowane dołączeniem do Rady Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta do kontaktu z opiekunem Rady: Panią Marzanną Bieńkowską, Zastępcą Dyrektora Departamentu Dialogu Społecznego i Komunikacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum