RPP podsumował współpracę z Radą Organizacji Pacjentów w minionym roku
Na stronie internetowej Rzecznika Praw Pacjenta opublikowano w czwartek podsumowanie współpracy Rady Organizacji Pacjentów z RPP w 2021 roku. Rada Organizacji Pacjentów (ROP) liczy obecnie 106 organizacji pozarządowych. Reprezentują one różnorodny głos środowiska pacjentów.

- Rzecznik Praw Pacjenta podsumował ubiegłoroczną współpracę z Radą Organizacji Pacjentów, która zrzesza 106 organizacji pacjenckich
- RPP wspólnie z organizacjami pacjenckimi podejmuje wiele działań systemowych i bieżących interwencji. Określa obszary zagrożeń w funkcjonowaniu systemu ochrony zdrowia
- Ważnym elementem współpracy RPP i ROP jest podejmowanie działań związanych z edukacją i promocją praw pacjenta, wśród których są takie inicjatywy jak „Projekt Łączy nas Pacjent” i „Środy z psychiatrią”
Wspólne opiniowanie ważnych projektów
Rzecznik wspólnie z organizacjami podejmuje wiele działań systemowych i bieżących interwencji. Określa obszary zagrożeń w funkcjonowaniu systemu ochrony zdrowia, a organizacje przedstawiają swoje opinie w zakresie projektów aktów prawnych.
Między innymi ROP zaopiniowała wraz z Rzecznikiem Praw Pacjenta:
- projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych, którego dysponentem będzie Rzecznik Praw Pacjenta. Zadaniem Funduszu jest umożliwienie pacjentom szybkiego uzyskania świadczenia pieniężnego w związku z wystąpieniem działań niepożądanych będących skutkiem przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19
- projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia dokumentu Plan dla Chorób Rzadkich oraz projekt Planu dla Chorób Rzadkich,
- przekazała opinie organizacji pacjentów w zakresie zasadności umieszczenia na liście technologii lekowych o wysokiej wartości klinicznej leków ujętych w wykazie przygotowanym przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji,
- projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie Harmonogramu realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS opracowanego na lata 2022-2026.Kordynatorem programu jest Krajowe Centrum ds. AIDS,
- projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej,
- projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie Harmonogramu realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS opracowanego na lata 2022-2026.
Edukacja i promocja praw pacjenta
Bardzo ważnym elementem współpracy RPP i ROP jest podejmowanie działań związanych z edukacją i promocją praw pacjenta. Wspólnie z organizacjami Rzecznik kontynuował „Projekt Łączy nas Pacjent” oraz „Środy z psychiatrią”.
Rzecznik Praw Pacjenta przekazał do uwag organizacji Standardy Obsługi Pacjenta w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta. Zostały one przygotowane przez Zespół projektowy złożony z pracowników Departamentu Postępowań Wyjaśniających w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta oraz wchodzący w jego strukturę Wydział Spraw Obywatelskich obsługujący
Organizacje przekazały Rzecznikowi swoje uwagi do wzorów pism przygotowanych przez Zespół ds. prostego języka z prośbą o ocenę pod kątem „prostego tekstu”. Czy są one zrozumiałe? Czy zwykły obywatel nie będzie miał problemu z interpretacją treści? A jeśli tak – co można by poprawić/zmienić?
Przy wparciu organizacji pacjenckich rozpropagowany został konkurs „Medyk na Medal”, którego celem było uhonorowanie pracowników medycznych, zwłaszcza tych, którzy w tych trudnych warunkach wykazują się szczególną empatią, wrażliwością i życzliwością. To także okazja do podziękowania tym, którzy na co dzień ratują nasze życie i zdrowie.
Stosowali dożylne wlewy z witaminy C. RPP grozi karą
Ważne tematy
Na spotkaniach ROP i RPP, których odbyło się w minionym roku osiem, rozmawiano między innymi o możliwości dochodzenia roszczeń przez pacjentów, w tym nowego modelu pozasądowego. Zwracano też uwagę na problem objęcia organizacji pozarządowych Tarczą Antykryzysową.
Omówiony został też raport pt.: „Choroby rzadkie – dostępność terapii: przegląd rozwiązań i rekomendacje dla Polski, który poświęcono: przeglądowi i analizie rozwiązań przyjętych w innych państwach europejskich w zakresie finansowania oraz dostępności dla pacjentów terapii chorób sierocych w celu oceny ich funkcjonalności.
W czasie jednego ze spotkań wypracowano wspólne stanowisko Rady w sprawie projektu tzw. ustawy refundacyjnej, które zostało przedstawione podczas spotkania organizacji z wiceministrem zdrowia Maciejem Miłkowskim.
Rzecznik Praw Pacjenta zaprasza organizacje pozarządowe działające na rzecz środowisk pacjenckich, które są zainteresowane dołączeniem do Rady Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta do kontaktu z opiekunem Rady: Panią Marzanną Bieńkowską, Zastępcą Dyrektora Departamentu Dialogu Społecznego i Komunikacji.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)