×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

RPP o uczestnictwie pacjentów szpitali psychiatrycznych w rozprawach sądowych

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: RPP/Rynek Zdrowia   • 28 marca 2012 15:16

Rzecznik Praw Pacjenta zwrócił się do ministra sprawiedliwości z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie uczestniczenia pacjentów, przyjętych bez ich zgody do szpitala psychiatrycznego, w rozprawach sądowych.

RPP o uczestnictwie pacjentów szpitali psychiatrycznych w rozprawach sądowych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Rzecznik Praw Pacjenta zwraca uwagę, że zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego rozprawa sądowa powinna się odbywać w budynku sądu. Wyjątek od tej zasady określają przepisy ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.

Zgodnie z nimi możliwe jest przeprowadzenie rozprawy w szpitalu, jeżeli jest to podyktowane uzasadnionym interesem osoby, której postępowanie dotyczy. Z informacji przekazanych Rzecznikowi Praw Pacjenta przez Rzeczników Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego wynika niestety, że sądy po wysłuchaniu pacjenta w szpitalu, przeprowadzają rozprawy w siedzibach sądów i pod nieobecność pacjentów. Decyzja o zmianie miejsca posiedzenia sądu zależy wyłącznie od sędziego.

RPP, Krystyna Barbara Kozłowska, podkreśla jednak, że część pacjentów wnioskuje o uczestnictwo w rozprawie sądowej i osobom tym należałoby taką możliwość zapewnić. Wystąpienie skierowane zostało 24 stycznia br., jednak ze względu na brak odpowiedzi, RPP skierował ponowną prośbę o zajęcie stanowiska w dniu 26 marca br.

Więcej: www.bpp.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze