RPP o dostępie do dokumentacji medycznej osoby zmarłej oraz nieprzytomnej

Autor: RPP/Rynek Zdrowia • • 07 października 2015 17:17

W związku z tym, że do Biura Rzecznika Praw Pacjenta trafia duża liczba zapytań i wniosków dotyczących dostępu osób bliskich do dokumentacji medycznej pacjentów zmarłych, RPP na swojej stronie internetowej wyjaśnia wiele wątpliwości i odpowiada na pytania.

RPP o dostępie do dokumentacji medycznej osoby zmarłej oraz nieprzytomnej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zgodnie z aktualnym stanem prawnym w Polsce, w przypadku ciężkiej choroby lub stanu, w przypadku którego może zachodzić obawa śmierci, należy wcześniej zadbać o to, aby uzyskać upoważnienie do dostępu do dokumentacji medycznej.

W sytuacji braku takiego upoważnienia, w przypadku śmierci pacjenta dostęp do dokumentacji medycznej nie będzie możliwy.

Wyjątkiem od tej zasady jest skorzystanie z upoważnienia złożonego w innej placówce medycznej: w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej lub Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej. Dokument taki powinien mieć charakter ogólny, to jest upoważniać do dostępu do dokumentacji medycznej, bez wskazania szczegółowej nazwy placówki medycznej i zawierać przynajmniej imię i nazwisko, numer dowodu oraz pesel osoby, która na tej podstawie otrzyma upoważnienie do dostępu do dokumentacji medycznej pacjenta.

Doświadczenia Rzecznika Praw Pacjenta wskazują, że po przedstawieniu upoważnienia złożonego w innej placówce medycznej dokumentacja pacjenta jest udostępniana osobie wskazanej w upoważnieniu.

Więcej: www.bpp.gov.pl

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze