RPP: kamery w SOR zgodnie z prawem

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 12 maja 2010 17:44

Zainstalowanie urządzeń monitorujących w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Szpitala Wolskiego w Warszawie nie narusza prawa - stwierdza Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Kozłowska.

Nie od dziś wiadomo, że monitorowanie za pomocą kamer poprawia bezpieczeństwo.

RPP przypomina w piśmie wysłanym m.in. do Szpitala Wolskiego, że o urządzeniach monitorujących informują ogłoszenia zamieszczone przy rejestracji oraz na tablicy ogłoszeń. Poddaje jedynie pod rozwagę dyrekcji placówki wprowadzenie dokumentu zgody na monitorowanie, który przy rejestracji podpisywałby pacjent.

Rzecznik zaznacza, że kamery monitorujące wprowadzono w szpitalu w oparciu o wewnętrzną procedurę, a znajdują się one w miejscu gdzie zakończono już proces udzielania świadczenia, a pacjent czeka na dalsza kwalifikację.

Jak pisze Krystyna Kozłowska, taki monitoring może poprawić bezpieczeństwo pacjenta. Wyjaśniła, że obraz nie jest zapisywany, nie ma do niego dostępu nikt z zewnątrz, jest jedynie wyświetlany na monitorze dyżurującej pielęgniarki.

Wcześniej Rzecznik Praw Pacjenta twierdziła, że stosowanie monitoringu jest dopuszczalne jedynie na ciągach komunikacyjnych szpitali, np. korytarzach. Natomiast w salach pacjentów narusza strefę intymności i godności oraz łamie prawo do intymności i godności w trakcie udzielania świadczeń.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum