RPP interweniuje ws. głuchoniemego pacjenta umieszczonego w szpitalu psychiatrycznym

Autor: RPP/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2019 12:01

Na mocy postanowienia sądu rejonowego osoba głuchoniema oraz niepełnosprawna intelektualnie w stopniu znacznym została umieszczony na oddziale sądowym o podstawowym zabezpieczeniu w jednym ze szpitali psychiatrycznych. Sprawę skierował do sądu dom pomocy społecznej (DPS), w którym pacjent przebywał.

RPP interweniuje ws. głuchoniemego pacjenta umieszczonego w szpitalu psychiatrycznym
Pacjent został już zwolniony z przymusowego pobytu w szpitalu psychiatrycznym Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W opinii dyrektora placówki pacjent „często prezentował zachowania agresywne w stosunku do pracowników oraz mieszkańców”. Natomiast z treści dokumentacji wynika, że zachowania te miały charakter czasowy.

W tym samym czasie pacjent został przeniesiony do innego DPS-u, przeznaczonego dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Mimo to sąd zastosował środek zabezpieczający w postaci długotrwałego umieszczenia pacjenta na oddziale o wzmożonym stopniu nadzoru.

Po wstępnym zapoznaniu się ze sprawą, rzecznik praw pacjenta szpitala psychiatrycznego pełniący swoją funkcję na terenie placówki, z własnej inicjatywy podjął się zbadania sprawy pod kątem przestrzegania praw pacjenta w szpitalu psychiatrycznym.

Z uzyskanych informacji wynika, że pacjent podczas pobytu w nowej placówce DPS chętnie uczestniczył w terapii oraz współpracował z personelem. Natomiast na oddziale sądowym nie było możliwości stosowania działań terapeutycznych, które wpłynęłyby na poprawę jego stanu zdrowia. Możliwa była jedynie modyfikacja leczenia farmakologicznego. Z opinii lekarza prowadzącego wynikało, że stan psychiczny pacjenta związany był z jego niepełnosprawnością i niemożliwością nawiązania kontaktu z otoczeniem. Nie istniało również wysokie prawdopodobieństwo popełnienia przez pacjenta czynów zabronionych.

Z uwagi na dobro pacjenta, wymagającego wyspecjalizowanych działań psychoterapeutycznych, rzecznik praw pacjenta wystosował do sądu pismo przedstawiające okoliczności sprawy. W grudniu ub.r. sąd wydał postanowienie o zwolnieniu pacjenta z przymusowego pobytu w szpitalu.

Więcej: www.rpp.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum