RPP informuje: kolejny milion złotych na odszkodowania za naruszenie praw pacjenta

Autor: oprac. JKB • Źródło: RPP, Rynek Zdrowia24 czerwca 2022 07:00

Rzecznik Praw Pacjenta ze względu na swoje uprawnienia, pomaga poszkodowanym pacjentom na wytaczanie powództw i często także przyłącza się do postępowań cywilnych. W ostatnich tygodniach zaś na mocy zawartych ugód poszkodowani otrzymali odszkodowania na blisko 1 mln złotych.

RPP informuje: kolejny milion złotych na odszkodowania za naruszenie praw pacjenta
RPP podsumował walkę o odszkodowania dla pacjentów. Fot. AdobeStock
  • Wspomniane wytaczanie powództw RPP podejmuje na wniosek pacjenta albo z urzędu, choć coraz więcej placówek decyduje się na ugodowe rozwiązywanie sporów
  •  - Przed sądem działamy na prawach przysługujących prokuratorowi – wskazał RPP
  • Na skutek działań w ostatnich tygodniach pacjenci uzyskali odszkodowania w łącznej kwocie blisko 1 mln złotych
  • Rzecznik przytoczył kilka najważniejszych wygranych spraw, m.in. tę dotyczącą nie dochowania standardów opieki okołoporodowej

Odszkodowania na blisko milion złotych

- Przed sądem działamy na prawach przysługujących prokuratorowi. Zakończone w ostatnich tygodniach sprawy z udziałem RPP przyniosły pacjentom, na mocy zawartych ugód sądowych i pozasądowych, odszkodowania w łącznej kwocie blisko miliona złotych – podkreślił Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Rzecznik podejmuje działania albo na wniosek pacjenta albo z urzędu. Co ciekawe, RPP wyjaśnił, że podmioty lecznicze coraz częściej decydują się na ugodowe rozwiązywanie sporów, ponieważ nie chcą toczyć kosztownych procesów. Tego rodzaju pomoc jest udzielana szczególnie, gdy poszkodowany sam nie jest w stanie skutecznie dochodzić swoich roszczeń albo gdy dana sprawa może być szczególnie ważna dla kształtowania się orzecznictwa sądów.

Jako jedną z wygranych spraw RPP przytacza roszczenie wobec szpitala, którego personel nie dochował standardów opieki okołoporodowej. Okazuje się, że choć  w trakcie porodu dochodziło do spadków tętna u dziecka do poziomu świadczącego o poważnym stanie niedotlenienia, personel medyczny nie podjął działań zmierzających do przyspieszenia porodu.

Tym samym dziecko urodziło się w ciężkim stanie, bez oddechu. Reanimacja przywróciła funkcje życiowe, jednak niedotlenienie mózgu spowodowało poważną niepełnosprawność dziecka. Podmiot leczniczy zgodził się na zapłatę wysokiego zadośćuczynienia oraz wypłatę comiesięcznej renty.

Inne sprawy zakończone wywalczeniem odszkodowania

Następna wygrana sprawa także dotyczyła kwestii porodu. Noworodek w stanie ciężkim został wydobyty z zielonych wód płodowych. Niestety mimo przewiezienia do specjalistycznego ośrodka, po tygodniu zmarł.

"Ubezpieczyciel szpitala nie uznał roszczenia zadośćuczynienia z tytułu naruszenia praw pacjenta, w związku z czym Rzecznik Praw Pacjenta wstąpił do procesu cywilnego na prawach prokuratora. W wyniku podjętych negocjacji rodzice dziecka otrzymali wysokie zadośćuczynienie za krzywdę i stratę, której doznali" – wskazano.

Jeszcze jedną ugodę zawarto także w sprawie dotyczącej podania dziecku niewłaściwej szczepionki. Ze względu na niezachowanie należytej staranności przez personel medyczny przychodni, podana została inna szczepionka niż wybrana przez rodziców i do której zakwalifikował dziecko lekarz.

Działanie to naraziło dziecko na podwyższone ryzyko działań niepożądanych oraz brak osiągnięcia właściwego poziomu odporności. W odpowiedzi na wystosowane wezwanie przez RPP do zapłaty, podmiot leczniczy zapłacił na rzecz małoletniego pacjenta satysfakcjonujące zadośćuczynienie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum