RPP: czy MZ ograniczyło dzieciom dostęp do rehabilitacji?

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 18 stycznia 2010 13:58

Rzecznik Praw Pacjenta zwrócił się o wyjaśnienie, dlaczego dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego mogą korzystać z rehabilitacji tylko przez 120 dni.

Dla wielu dzieci kontynuowanie rehabilitacji jest bardzo ważne.

Od stycznia 2010 r. nie ma możliwości przedłużenia rehabilitacji leczniczej niepełnosprawnych dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego ponad okres 120 dni zarówno w ośrodkach lub oddziałach terapii dziennej. Rzecznik Praw Pacjenta – Krystyna Kozłowska, zwróciła się do minister zdrowia Ewy Kopacz o wyjaśnienie tego ograniczenia.

Jak podkreśla w swym piśmie do minister zdrowia, obowiązujące do niedawna zasady udzielania świadczeń zdrowotnych z zakresu rehabilitacji leczniczej uzwględniały potrzebę przedłużenia jej w warunkach ośrodka, oddziału dziennego na wniosek lekarza oraz za zgodą dyrektora oddziału Funduszu. Czas rehabilitacji dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego było określony na okres 120 dni z możliwością przedłużenia.

Tymczasem zdaniem rzecznik praw pacjenta: „Zarówno w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia, jak i w Zarządzeniu Prezesa NFZ pominięto możliwość przedłużania rehabilitacji dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego powyżej 120 dni w roku kalendarzowym uważając, że nie istnieją ani takie stany, ani takie potrzeby (uznawane od wielu lat), które tego wymagają. Powyższe zapisy jednoznacznie ograniczają o połowę dostęp do świadczeń zdrowotnych z zakresu rehabilitacji (...)”.

Podkreśla też, że rehabilitacja u dzieci i młodzieży z zaburzeniami wieku rozwojowego powinna być „wczesna, ciągła, kompleksowa i dostępna”, a środki zainwestowane w usprawnienie w okresie rozwojowym pozwala zaoszczędzić je w okresie dorosłości i starości.

Jak powiedział portalowi rynekzdrowia.pl rzecznik resortu zdrowia Piotr Olechno, ministerstwo przedstawi niebawem stanowisko w tej sprawie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum