RPO zwrócił pieniądze za abonament medyczny

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 16 lutego 2010 17:01

Janusz Kochanowski, po dyskusji w mediach, zwrócił koszty zakupu abonamentu, dokonanego przez jego biuro.

Rzecznik Praw Obywatelskich dr n. prawnych Janusz Kochanowski wybrał rozwiązanie honorowe.

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) uznało, że rzecznikowi należy się abonament medyczny. Biuro uznało abonament za potrzebny, ponieważ RPO jest osobą na stanowisku decyzyjnym, związanym z ogromną odpowiedzialnością i wymagającym pełnej sprawności psychoruchowej.

Biuro RPO poinformowało, że wykupując Rzecznikowi Praw Obywatelskich abonament medyczny, działało na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej.

Tymczasem, zgodnie z rozporządzeniem badania profilaktyczne dla osób na tzw. stanowiskach decyzyjnych to badanie poziomu cholesterolu, EKG, ogólne badanie lekarskie i okulistyczne wykonywane raz na cztery lata.

Wykupiony przez biuro dla dr. Kochanowskiego abonament obejmował natomiast wszystkie badania laboratoryjne i diagnostyczne, oferowane przez szpital i poliklinikę MSWiA, leczenie internistyczne i u lekarzy specjalistów, wizyty domowe w obrębie Warszawy i hospitalizację do pięciu dni.

Janusz Kochanowski, po nagłośnieniu sprawy, zdecydował się zwrócić koszty abonamentu za rok 2009 w całości, z poleceniem potrącania w roku bieżącym płatności za abonament z wynagrodzenia za pracę w pełnej wysokości.

Więcej w Gazecie Wyborczej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum