RPO zajmie się sprawą śmierci lekarki w Białogardzie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 września 2016 14:19

Rzecznik Praw Obywatelskich podjął z urzędu sprawę śmierci lekarki w szpitalu w Białogardzie. Zwrócił się do Głównego Inspektora Pracy z prośbą o przekazanie wyników kontroli czasu pracy w tym szpitalu, a także do Prokuratury Rejonowej w Białogardzie o informację nt. postępowania.

RPO zajmie się sprawą śmierci lekarki w Białogardzie
RPO podjął z urzędu sprawę śmierci lekarki w szpitalu w Białogardzie Fot. Archiwum

8 sierpnia w Szpitalu Powiatowym w Białogardzie 44-letnia anestezjolog zmarła podczas czwartej doby swojego dyżuru. Nie była ona etatowym pracownikiem, prowadziła jednoosobową działalność gospodarczą.

Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawił swoje uwagi i spostrzeżenia związane z tą sprawą także w wystąpieniu do Ministra Zdrowia. Wskazał m.in., że każdy pacjent ma prawo do świadczeń zdrowotnych, które winny być mu udzielane z należytą starannością.

Zdaniem Adama Bodnara zawód lekarza jest narażony na wysoki poziom stresu i wymaga szczególnego skupienia; lekarz nie powinien więc być przeciążony pracą i nadmiarem obowiązków. "Jego zmęczenie może przyczynić się do błędu, a w konsekwencji narazić na utratę zdrowia lub życia inne osoby" - uważa rzecznik. Poruszył też problem braków kadrowych i praktyk podejmowania przez lekarzy pracy zarobkowej poza podstawowym etatem zatrudnienia. Jego zdaniem powinny obowiązywać przepisy w zakresie np. maksymalnego dobowego czasu pracy i odpoczynku.

Jak poinformował PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koszalinie Ryszard Gąsiorowski, biegły medycyny sądowej ustalił, że anestezjolog w szpitalu w Białogardzie zmarła w wyniku zatrzymania krążenia. - To zbyt mało, aby ustalić, co było przyczyną śmierci. Chcemy dowiedzieć się, co wywołało tą niewydolność krążeniowo-oddechową. Obecnie czekamy na wyniki badań specjalistycznych wykonywanych w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie - wyjaśnił.

Śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Rejonową w Białogardzie trwa. - Wciąż zbierane są materiały w trybie procesowym, trwają przesłuchania świadków. Prokuratura wystąpiła o udostępnienie dokumentacji lekarskiej dotyczącej samej anestezjolog, gdyż okazuje się, że lekarka chorowała - dodał Gąsiorowski.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka zachodniopomorskiego oddziału NFZ Małgorzata Koszur, "kontrola w białogardzkim szpitalu została przedłużona i trwać będzie do czasu zapewnienia przez szpital stabilności warunków udzielania świadczeń w zakresie kadry medycznej". Zachodniopomorski oddział NFZ zobowiązał szpital w Białogardzie do bieżącego zgłaszania każdej zmiany w harmonogramie pracy personelu.

1 września oddział Intensywnej Opieki Medycznej w tej placówce wznowił swoją działalność; była zawieszona w lipcu ze względu na brak możliwości zapewnienia wymaganej obsady anestezjologicznej.

Państwowa Inspekcja Pracy w Nowym Sączu objęła kontrolą szpital w Białogardzie, a także placówki w Opatowie (woj. świętokrzyskie), Pszczynie (woj. śląskie) i Łasku (woj. Łódzkie) - wszystkie, którymi zarządza spółka Centrum Dializa z siedzibą w Sosnowcu.

- Trwają postępowania wyjaśniające - zaznaczyła w rozmowie z PAP Teresa Cabała z Państwowej Inspekcji Pracy w Nowym Sączu. Kontrole inspekcji obejmują prawną ochronę pracy oraz techniczne bezpieczeństwo pracy, m.in. przestrzeganie przepisów o czasie pracy czy o wypłacie wynagrodzeń.

Ze względu na trudną sytuację finansowa Szpital Powiatowy w Białogardzie został przejęty 1 stycznia br. do zarządzania przez spółkę Centrum Dializa z siedzibą w Sosnowcu. Wówczas dług wynosił 15 milionów zł.

W szpitalu znajduje się 10 oddziałów, m.in. chirurgiczny, noworodkowy i dziecięcy, wewnętrzny i ginekologiczny, a także poradnie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum