×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

RPO wylicza błędy w walce z COVID-19. "Trzeba odbudować zaufanie do organów stanowiących prawo"

Autor: oprac. JKB • Źródło: RPO, Rynek Zdrowia04 stycznia 2022 14:01

Rzecznik Praw Obywatelskich opublikował raport podsumowujący czas pandemii. Został on przygotowany w oparciu o skargi obywateli, a także na podstawie doniesień medialnych i spraw z urzędu.

RPO wylicza błędy w walce z COVID-19. "Trzeba odbudować zaufanie do organów stanowiących prawo"
Koronawirus w Polsce. Lekarze na oddziale szpitala tymczasowego w Warszawie w marcu 2021 Fot. PAP/Andrzej Lange
  • Jak wynika z raportu RPO, przepisy pandemiczne zostały przygotowane w pośpiechu i bez zgodności z Konstytucją
  • Ze względu na pogłębiające się problemy systemu ochrony zdrowia należy – zdaniem RPO – rozważyć ponowną dyskusję nad gruntowną reformą
  • W związku z występującymi problemami, jednym z zaleceń Rzecznika jest wyeliminowanie prawnej niepewności dzięki prawidłowej legislacji

Czytaj: Kraska: szczepionka Novavax będzie dostępna jeszcze w styczniu

W Czechach terapia genowa w SMA jest refundowana od czerwca 2020 roku. Kiedy będzie w Polsce?

Będzie nawet trzy razy więcej zakażeń. Ekspert Rady Medycznej: ostrzejsze restrykcje mogą powrócić

Raport RPO o pandemii. "Zasadnicze problemy nie zostały rozwiązane"

Jak wyjaśnił RPO, został przygotowany raport podsumowujący okres pandemii w Polsce. Jego adresatami są nie tylko ograny władzy publicznej, ale także opinia publiczna/media i organizacje społeczne.

- Nasze opracowanie dotyczy w głównej mierze działań RPO – w związku ze skargami obywateli, doniesieniami medialnymi oraz badaniem spraw z urzędu – w trakcie pierwszych trzech fal. Obecnie przychodzi nam się mierzyć już z czwartą falą. Ale zasadnicze problemy w funkcjonowaniu państwa, legislacji, organizacji opieki zdrowotnej, działalności gospodarczej czy usług administracyjnych, nie zostały rozwiązane - podkreślił we wstępie RPO Marcin Wiącek.

- Nie nastąpiła też oczekiwana zmiana, jeśli chodzi o niekiedy nieuporządkowany tryb reagowania na poszczególne zagrożenia i problemy, zwłaszcza nieskoordynowane działania na poziomie państwa i samorządów – zaznaczył. 

Jak zauważył Rzecznik, Polska nie była przygotowana na nadejście pandemii. I choć można było zrozumieć chaos panujący na początku, trudniej już usprawiedliwiać brak organizacji uwidaczniający się przy każdej kolejnej fali.

Sprawdź: Koronawirus. Kraska podał najnowsze dane o zakażeniach i zgonach. Ogromna liczna zgonów

Lekarze ze Wschodu. Szybka ścieżka nie pomogła. "Masowych przenosin nie będzie"

Problemy z legislacją. "Sanepid powinien się powstrzymać od egzekucji kar finansowych"

Jak zauważa RPO, podstawowym błędem popełnionym na początku pandemii była kwestia legislacji. Przygotowane przepisy zostały stworzone w pośpiechu, bez rzetelnej oceny zgodności z Konstytucją. Po wyeliminowaniu licznych uchybień, prawdziwym wyzwaniem – zdaniem RPO – jest eliminacja skutków, do jakich doprowadziły oraz przygotowanie państwa na przyszłe wyzwania.

Dlatego Rzecznik Praw Pacjenta proponuje:

  • najszybsze doprowadzenie przepisów ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz rozporządzeń wykonawczych do niej do standardów Konstytucji;
  • rozważenie zlikwidowania dualizmu normatywnego, polegającego na funkcjonowaniu, obok przewidzianego Konstytucją stanu klęski żywiołowej, stanów epidemicznych, wynikających wyłącznie z ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Jak ocenia RPO, dopóki nie zostaną wprowadzone powyższe zmiany, Inspekcja Sanitarna powinna powstrzymać się od stosowania niekonstytucyjnych regulacji związanych z karami pieniężnymi. Rzecznik przypomina, że sanepid powinien także odstąpić od egzekucji orzeczonych kar.

Przeczytaj: Mapy Potrzeb Zdrowotnych. Co się zmienia od 1 stycznia?

Sterylizacja na życzenie bez odpowiedzialności karnej lekarza? NRL: tu potrzebna ogólna refleksja

Ochrona zdrowia. "Problemy z kadrami i dostępnością świadczeń"

W raporcie ujawnione zostały od lat narastające problemy systemu ochrony zdrowia dotyczące braku kadr i złej dostępności świadczeń, a to z kolei prowadzi do wniosku, że polski system ochrony zdrowia jest niewystarczająco przygotowany na pogłębiającą się pandemię.

- Problemy ochrony zdrowia powinny być przyczynkiem do przeprowadzenia ponad politycznymi podziałami debaty na temat gruntownej reformy systemu ochrony zdrowia, w tym jej finansowania. Jednym z centralnych elementów powinna być kwestia zapewnienia odpowiedniej liczby kadry medycznej oraz godnego jej wynagradzania – czytamy.

Niepewność prawna. "Trzeba odbudować zaufanie obywateli do organów stanowiących prawo"

W obliczu pandemii, państwo nie sprostało potrzebom m.in. przedsiębiorców, podatników, konsumentów. Jak wyjaśnia RPO, niezbędne jest wyeliminowanie niepewności prawnej poprzez stosowanie standardów prawidłowej legislacji i odbudowa zaufania obywateli do organów stanowiących prawo.

Zobacz też: Część lekarzy wycofała wypowiedzenia, ponad 60 czeka na decyzje MZ. "Pożar w szpitalu ugaszony czasowo"

W Czechach terapia genowa w SMA jest refundowana od czerwca 2020 roku. Kiedy będzie w Polsce?

Gorąca dyskusja nad planowaną rewolucją w szpitalnictwie. "Minister nie poszedł za ciosem"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum