RPO wylicza błędy w walce z COVID-19. "Trzeba odbudować zaufanie do organów stanowiących prawo"
Rzecznik Praw Obywatelskich opublikował raport podsumowujący czas pandemii. Został on przygotowany w oparciu o skargi obywateli, a także na podstawie doniesień medialnych i spraw z urzędu.

- Jak wynika z raportu RPO, przepisy pandemiczne zostały przygotowane w pośpiechu i bez zgodności z Konstytucją
- Ze względu na pogłębiające się problemy systemu ochrony zdrowia należy – zdaniem RPO – rozważyć ponowną dyskusję nad gruntowną reformą
- W związku z występującymi problemami, jednym z zaleceń Rzecznika jest wyeliminowanie prawnej niepewności dzięki prawidłowej legislacji
Czytaj: Kraska: szczepionka Novavax będzie dostępna jeszcze w styczniu
W Czechach terapia genowa w SMA jest refundowana od czerwca 2020 roku. Kiedy będzie w Polsce?
Będzie nawet trzy razy więcej zakażeń. Ekspert Rady Medycznej: ostrzejsze restrykcje mogą powrócić
Raport RPO o pandemii. "Zasadnicze problemy nie zostały rozwiązane"
Jak wyjaśnił RPO, został przygotowany raport podsumowujący okres pandemii w Polsce. Jego adresatami są nie tylko ograny władzy publicznej, ale także opinia publiczna/media i organizacje społeczne.
- Nasze opracowanie dotyczy w głównej mierze działań RPO – w związku ze skargami obywateli, doniesieniami medialnymi oraz badaniem spraw z urzędu – w trakcie pierwszych trzech fal. Obecnie przychodzi nam się mierzyć już z czwartą falą. Ale zasadnicze problemy w funkcjonowaniu państwa, legislacji, organizacji opieki zdrowotnej, działalności gospodarczej czy usług administracyjnych, nie zostały rozwiązane - podkreślił we wstępie RPO Marcin Wiącek.
- Nie nastąpiła też oczekiwana zmiana, jeśli chodzi o niekiedy nieuporządkowany tryb reagowania na poszczególne zagrożenia i problemy, zwłaszcza nieskoordynowane działania na poziomie państwa i samorządów – zaznaczył.
Jak zauważył Rzecznik, Polska nie była przygotowana na nadejście pandemii. I choć można było zrozumieć chaos panujący na początku, trudniej już usprawiedliwiać brak organizacji uwidaczniający się przy każdej kolejnej fali.
Sprawdź: Koronawirus. Kraska podał najnowsze dane o zakażeniach i zgonach. Ogromna liczna zgonów
Lekarze ze Wschodu. Szybka ścieżka nie pomogła. "Masowych przenosin nie będzie"
Problemy z legislacją. "Sanepid powinien się powstrzymać od egzekucji kar finansowych"
Jak zauważa RPO, podstawowym błędem popełnionym na początku pandemii była kwestia legislacji. Przygotowane przepisy zostały stworzone w pośpiechu, bez rzetelnej oceny zgodności z Konstytucją. Po wyeliminowaniu licznych uchybień, prawdziwym wyzwaniem – zdaniem RPO – jest eliminacja skutków, do jakich doprowadziły oraz przygotowanie państwa na przyszłe wyzwania.
Dlatego Rzecznik Praw Pacjenta proponuje:
- najszybsze doprowadzenie przepisów ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz rozporządzeń wykonawczych do niej do standardów Konstytucji;
- rozważenie zlikwidowania dualizmu normatywnego, polegającego na funkcjonowaniu, obok przewidzianego Konstytucją stanu klęski żywiołowej, stanów epidemicznych, wynikających wyłącznie z ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Jak ocenia RPO, dopóki nie zostaną wprowadzone powyższe zmiany, Inspekcja Sanitarna powinna powstrzymać się od stosowania niekonstytucyjnych regulacji związanych z karami pieniężnymi. Rzecznik przypomina, że sanepid powinien także odstąpić od egzekucji orzeczonych kar.
Przeczytaj: Mapy Potrzeb Zdrowotnych. Co się zmienia od 1 stycznia?
Sterylizacja na życzenie bez odpowiedzialności karnej lekarza? NRL: tu potrzebna ogólna refleksja
Ochrona zdrowia. "Problemy z kadrami i dostępnością świadczeń"
W raporcie ujawnione zostały od lat narastające problemy systemu ochrony zdrowia dotyczące braku kadr i złej dostępności świadczeń, a to z kolei prowadzi do wniosku, że polski system ochrony zdrowia jest niewystarczająco przygotowany na pogłębiającą się pandemię.
- Problemy ochrony zdrowia powinny być przyczynkiem do przeprowadzenia ponad politycznymi podziałami debaty na temat gruntownej reformy systemu ochrony zdrowia, w tym jej finansowania. Jednym z centralnych elementów powinna być kwestia zapewnienia odpowiedniej liczby kadry medycznej oraz godnego jej wynagradzania – czytamy.
Niepewność prawna. "Trzeba odbudować zaufanie obywateli do organów stanowiących prawo"
W obliczu pandemii, państwo nie sprostało potrzebom m.in. przedsiębiorców, podatników, konsumentów. Jak wyjaśnia RPO, niezbędne jest wyeliminowanie niepewności prawnej poprzez stosowanie standardów prawidłowej legislacji i odbudowa zaufania obywateli do organów stanowiących prawo.
Zobacz też: Część lekarzy wycofała wypowiedzenia, ponad 60 czeka na decyzje MZ. "Pożar w szpitalu ugaszony czasowo"
W Czechach terapia genowa w SMA jest refundowana od czerwca 2020 roku. Kiedy będzie w Polsce?
Gorąca dyskusja nad planowaną rewolucją w szpitalnictwie. "Minister nie poszedł za ciosem"
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)