RPO ws. małżeństw osób niepełnosprawnych intelektualnie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 sierpnia 2011 19:48

Rzecznik Praw Obywatelskich chce zmiany przepisów, które wprowadzają nadmiernie dolegliwe procedury dla osób psychicznie chorych lub niepełnosprawnych intelektualnie, które chcą zawrzeć małżeństwo. Zdaniem RPO obecne regulacje rażąco naruszają prawa człowieka.

RPO ws. małżeństw osób niepełnosprawnych intelektualnie
Znowelizowania zapisów w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym RPO domaga się w wystąpieniu skierowanym do resortu sprawiedliwości. RPO, prof. Irena Lipowicz zwraca uwagę, że kontrowersyjne zapisy dotyczą nawet osób, które mają pełną zdolność do czynności prawnych.

Obecnie kodeks mówi, że małżeństwa nie może zawrzeć osoba dotknięta "chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym". Jednocześnie przepisy dopuszczają, by sąd wydał odpowiednie zezwolenie, jeżeli "stan zdrowia lub umysłu takiej osoby nie zagraża małżeństwu ani zdrowiu przyszłego potomstwa i jeżeli osoba ta nie została ubezwłasnowolniona całkowicie".

Z przepisów wynika też, że o tym, czy są wątpliwości dotyczące stanu psychicznego osób pragnących zawrzeć małżeństwo, decydują kierownicy urzędów stanu cywilnego. W swym wystąpieniu RPO podkreśla, że ci urzędnicy nie mają do tego odpowiednich kompetencji.

Prof. Lipowicz zauważa, że sama treść przepisów kodeksu nie pasuje do aktualnej sytuacji społecznej i prawnej (zapisy te pochodzą z 1964 r.). Terminy "choroba psychiczna" i "niedorozwój umysłowy" zostały bowiem - jak pisze RPO - "zarzucone przez naukowe kręgi psychiatryczne jako nieprecyzyjne, stygmatyzujące i niepoprawne".

Nieadekwatna jest też - zdaniem RPO - zawarta w przepisach przesłanka mówiąca o zagrożeniu dla zdrowia przyszłego potomstwa.

- Teza o dziedziczności zaburzeń psychicznych jest dyskusyjna, można raczej mówić o dziedziczeniu pewnych predyspozycji do zaburzeń, które mogą, ale nie muszą objawić się w życiu potomstwa - zauważa RPO.

Według RPO minimalnym rozwiązaniem problemu byłoby przeredagowanie odpowiednich przepisów i dostosowanie ich do aktualnej terminologii i stanu wiedzy, a także "rezygnacja z przesłanek - eugenicznych- - wiążących zgodę na zawarcie małżeństwa ze zdrowiem przyszłego potomstwa".

Prof. Lipowicz opowiada się też za ratyfikacją konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami. Według niej należy również zastanowić się nad całkowitą rezygnacją z choroby psychicznej lub niepełnosprawności intelektualnej jako przeszkody małżeńskiej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum