RPO upomina się o specjalne standardy dla osób z autyzmem

Autor: RPO/Rynek Zdrowia • • 25 kwietnia 2019 11:29

Wprowadzenie do rozporządzenia o środowiskowych domach samopomocy (ŚDS), domu samopomocy typu D przeznaczonego dla osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi to dobre rozwiązanie, ale niewystarczające - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.

RPO upomina się o specjalne standardy dla osób z autyzmem
Prawo powinno gwarantować osobne specjalistyczne placówki dla osób z autyzmem Fot. Fotolia

Dlatego też RPO w wystąpieniu do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej wskazuje co zrobić, by pomoc państwa dla osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin, obiecywana w programie "Za życiem", była naprawdę skuteczna.

Zdaniem rzecznika ustawa o ochronie zdrowia psychicznego z 19 sierpnia 1994 r. nie daje podstaw prawnych do odpowiedniego wsparcia dla osób wymagających indywidualnego traktowania z uwagi na zaburzenia spektrum autyzmu. Zgodnie z nią osoby z zaburzeniami psychicznymi podzielono na trzy kategorie: chore psychicznie (wykazujące zaburzenia psychotyczne), upośledzone umysłowo (niepełnosprawne intelektualnie) oraz wykazujące inne zakłócenia czynności psychicznych, które zgodnie ze stanem wiedzy medycznej zaliczane są do zaburzeń psychicznych. Niestety zaburzenia ze spektrum autyzmu nie mieszczą się w żadnej z tych kategorii.

W piśmie skierowanym do MPRiPS, rzecznik wyjaśnia, że prawo powinno gwarantować osobne specjalistyczne placówki dla osób z autyzmem oraz dla osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi. W ŚDS dla osób ze spektrum autyzmu powinno być maksymalnie dziesięciu uczestników, a wskaźnik zatrudnienia powinien wynosić jeden opiekun na jednego uczestnika.

Ponadto finansowanie środowiskowych domów samopomocy dla osób ze spektrum autyzmu musi być wyższe, ponieważ wdrożenie nowych rozwiązań spowoduje zwiększenie zadań.

Więcej: rpo.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum