RPO: upały zagrażają życiu i zdrowiu pasażerów kolei

Autor: rpo.gov.pl/Rynek Zdrowia • • 01 lipca 2019 18:46

Na kolei powinno powstać centrum kryzysowe, które organizowałoby i koordynowałoby pomoc w nagłych przypadkach - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich i przypomina opisywane w mediach zdarzenie, kiedy to wiele osób mdlało z upału i braku wody, gdy 9-godzinne opóźnienie miał pociąg TLK „Gwarek”.

RPO: upały zagrażają życiu i zdrowiu pasażerów kolei
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W ocenie RPO takie zdarzenia mogą naruszać zbiorowe interesy podróżnych, szczególnie co do ich obsługi i bezpieczeństwa. Pod tym względem wątpliwe było zbyt późne i niedostosowanie do potrzeb i liczby pasażerów udostępnienie napojów, a także brak posiłków. Naruszające zasady bezpieczeństwa, w tym zdrowia i życia pasażerów, może być także niedostosowanie do tak długiej trasy składu pozbawionego klimatyzacji w upalne dni - ocenia RPO w informacji z 1 lipca.

„Należy rozważyć, czy w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa osobistego pasażerów, nie jest zasadne zbudowanie specjalnego centrum kryzysowego na kolei, monitorującego i organizującego pomoc w nadzwyczajnych okolicznościach, w ramach którego następowałaby koordynacja działania służb kolejowych i innych (pogotowia ratunkowego, straży pożarnej, policji), w celu zapewnienia i zachowania wysokiego standardu obsługi pasażerów oraz ich bezpieczeństwa” - napisał RPO Adam Bodnar do prezesa Urzędu Transportu Kolejowego Ignacego Góry.

Czytaj: rpo.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum