RPO: trzeba systemowych działań, by poprawić jakość szpitalnego żywienia

Autor: RPO/Rynek Zdrowia • • 15 maja 2018 12:46

Wyżywienie w szpitalach jest niewłaściwe, bo obowiązujące przepisy nie zawierają żadnych norm żywieniowych pacjentów.

Fot. Fotolia

Racjonalizacja kosztów wyżywienia pacjentów nie może jednak oznaczać poszukiwania oszczędności bez zapewnienia właściwych i bezpiecznych dla zdrowia pacjentów parametrów jakościowych tych usług - zaznacza Rzecznik Praw Obywatelskich i apeluje do ministra zdrowia o systemowe rozwiązanie tej kwestii.

Główne zastrzeżenia dotyczą jakości i wielkości porcji pokarmowych, braku urozmaicenia posiłków, ich  częstotliwości (trzy razy dziennie - zamiast pięć), wychłodzenia dań podawanych "na ciepło". 

Rzecznik zwraca uwagę, że obecnie przepisy nie określają norm żywieniowych pacjentów, jakości produktów, zasad kontroli usług żywienia szpitalnego, czy zasad zatrudniania dietetyków. Od 2006 r., czyli od wejścia w życie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, Minister Zdrowia nie skorzystał z możliwości prawnego uregulowania wymagań zbiorowego żywienia w szpitalach.

W tej kwestii RPO już wcześniej występował do poprzednich ministrów zdrowia. Jego zdaniem niezbędna jest m.in. rzetelna ocena stanu odżywienia pacjentów w momencie ich przyjmowania do szpitala, dostosowanie diety do choroby, przygotowywanie posiłków z surowców wysokiej jakości i z zachowaniem wymogów sanitarno-higienicznych przy produkcji, w transporcie i dystrybucji, zapewnienie właściwych wartości energetycznych i odżywczych posiłków, a także ich regularności, zapewnienie fachowej pomocy dietetycznej pacjentom wymagającym zmiany nawyków żywieniowych i trybu życia w związku z chorobą, dostosowanie organizacji żywienia do potrzeb chorych niesamodzielnych lub o ograniczonej samodzielności.

Zdaniem Rzecznika organizacja żywienia pacjentów powinna być analizowana, koordynowana i nadzorowana przez kierowników szpitali oraz lekarzy odpowiedzialnych za leczenie pacjenta.

RPO wystąpił do ministra Łukasza Szumowskiego z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie oraz o poinformowanie o podjętych działaniach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum