RPO: trzeba ściśle określić termin pobrania wymazu do testów

Autor: RPO/Rynek Zdrowia • • 29 kwietnia 2020 14:05

Jak napisał na swojej stronie w środę (29 kwietnia) Rzecznik Praw Obywatelskich, obecnie nie ma przepisów określających, w jakim czasie pobrać wymaz do badań na obecność koronawirusa od osoby skierowanej na izolację. W ocenie Rzecznika taki czas powinien być ściśle określony

Wymazobus w Sosnowcu Fot. sosnowiec.pl

Jak czytamy w publikacji na kanwie spraw prowadzonych przez RPO ujawnił się problem braku norm określających maksymalny czas oczekiwania, jaki może upłynąć od skierowania przez państwowego powiatowego inspektora sanitarnego osoby na kwarantannę do momentu pobrania od niej wymazu w celu przeprowadzenia badania na obecność wirusa COVID-19.

„Terminu pobrania próbek nie określa ustawa z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, zmieniona ustawą z 2 marca 2020 r. Jest to sprzeczne z zasadniczym celem ustawy, polegającym na unieszkodliwieniu źródeł zakażenia, przecięciu dróg szerzenia się zakażeń i chorób zakaźnych oraz uodpornieniu osób podatnych na zakażenie. Brak określenia takiego terminu jest także dotkliwym ograniczeniem wolności osobistej i prawa swobodnego przemieszczania się osób skierowanych na kwarantannę” - czytamy w dokumencie.

Zastępca RPO Stanisław Trociuk poprosił głównego inspektora sanitarnego Jarosława Pinkasa, by rozważył wystąpienie do ministra zdrowia w celu nowelizacji przepisów – tak, aby określić maksymalny czas, w którym powinno się pobrać wymaz od osoby, zwłaszcza wobec objęcia jej kwarantanną lub hospitalizacją.

Więcej: rpo.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum