RPO: resort zachowuje się niezrozumiale i niedopuszczalnie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 grudnia 2009 15:07

Zdaniem RPO prokuratura powinna wyjaśnić, kto lub co sprawia, że Polska nie jest gotowa do walki z grypą.

RPO: resort zachowuje się niezrozumiale i niedopuszczalnie

Na wtorkowej (1 grudnia) konferencji prasowej rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski ocenił zachowanie Ministerstwa Zdrowia jako niezrozumiałe i niedopuszczalne. W tej sytuacji nie, pozostało mu nic innego, jak skierować wniosek do prokuratury.

Jak stwierdził Kochanowski w Polsce, nie ma skutecznego systemu rejestracji zachorowań.

– Nie mamy planu walki z pandemią. Rząd odmawia nam prawa do informacji oraz dostępu do szczepionki. Naruszone jest więc prawo obywateli do wyboru: by ci, którzy chcą, mogli się szczepić chociażby za własne pieniądze – powiedział rzecznik.

RPO przypomniał, że w ostatnim czasie odnotowano w Polsce 24 zgony osób zakażonych wirusem, należących nie tylko do grupy wysokiego ryzyka.

– Wczoraj zmarł 6-letni chłopiec, przed dwoma dniami umarła kobieta, osierociła trójkę dzieci. Oczywiście nie wiemy, czy szczepionka mogła uratować im życie, wiemy jednak na pewno, że zostali tej szansy pozbawieni i ktoś ponosi za to odpowiedzialność - odpowiedzialność moralną, polityczną i prawną– oskarżał Kochanowski, tłumacząc swoją decyzję o złożeniu doniesienia do prokuratury.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum