RPO: przymus bezpośredni nieuregulowany

Autor: brpo.gov.pl, RR/Rynek Zdrowia • • 22 sierpnia 2011 17:55

Rzecznik Praw Obywatelskich skierowała do Ewy Kopacz pismo w sprawie dopuszczalności stosowania przymusu bezpośredniego wobec niektórych osób chorych somatycznie, hospitalizowanych głównie na oddziałach neurologicznych, chorób wewnętrznych, toksykologicznych, urazowych.

RPO: przymus bezpośredni nieuregulowany
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ustawa z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego dopuszcza możliwość zastosowania przymusu bezpośredniego wobec osób z zaburzeniami psychicznymi. Jej przepisy stosowane są w szpitalach psychiatrycznych.

Jednakże chorzy z zaburzeniami psychicznymi, osoby w szoku, z delirium, osoby zagrażające sobie i innym trafiają częstokroć na oddziały neurologiczne, chorób wewnętrznych, toksykologiczne, urazowe. Jednocześnie mają takie schorzenia, jak np. udar mózgu, krwotok podpajęczynówkowy, krwiak przymózgowy itp.

- W ich przypadku stosowanie przymusu musi być bardziej ograniczone i przemyślane - mówił nam niedawno (”Agresywny pacjent w szpitalu ogólnym: kiedy personel może użyć przymusu bezpośredniego?”) Wojciech Konieczny, neurolog i dyrektor do spraw lecznictwa w Zespole Szpitali Miejskich w Częstochowie.

Zwracał uwagę, że o ile na oddziałach psychiatrycznych w celu uspokojenia fizycznie zdrowego pacjenta można podać środki uspokajające, o tyle powtórzenie tego schematu w przypadku pacjenta z neurologii lub urazówki oznacza duże ryzyko.

- Może się bowiem okazać, że podanie leków uspokajających wpłynie na ocenę jego stanu fizycznego, ponieważ pewne objawy pod wpływem tych specyfików mogą się nie ujawnić - podkreślał Wojciech Konieczny.

Prof. Irena Lipowicz w piśmie zamieszczonym 22 sierpnia na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich zwróciła uwagę, że w przypadku tych chorych ”problem zastosowania przymusu bezpośredniego nie został uregulowany, pomimo że ochrona praw pacjentów przemawia za koniecznością sprecyzowania w tych przypadkach warunków zastosowania przymusu bezpośredniego oraz dokonywania oceny zasadności zastosowania tego przymusu, z uwzględnieniem bezpieczeństwa chorych i zabezpieczenia wykonania niezbędnych procedur medycznych (np. wlewu kroplowego z użyciem wenflonu, założonej sondy żołądkowej, cewnika do pęcherza moczowego)”.

RPO prosi minister zdrowia o podjęcie działań legislacyjnych, które uregulują sprawy stosowania przymusu bezpośredniego w przypadkach nie objętych przepisami ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.

Przypomnijmy, że również Rzecznika Praw Pacjenta zapowiedziała wystąpienie do minister zdrowia o wypracowanie przepisów określających jak należy postępować w szpitalach ogólnych w sytuacji, gdy pacjent zachowuje się agresywnie i nie ma z nim kontaktu.

Więcej: http://www.sprawy-generalne.brpo.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum