RPO: osoby niewidome z psem asystentem mogą przebywać w placówkach zdrowia

Autor: rpo.gov.pl/Rynek Zdrowia • • 29 września 2015 20:40

Rzecznik Praw Obywatelskich prowadził postępowanie wyjaśniające w sprawie przypadków odmowy udzielenia świadczenia zdrowotnego osobom niewidomym poruszającym się z psem asystentem. Takie działanie stanowi naruszenie praw pacjenta - uważa RPO.

RPO: osoby niewidome z psem asystentem mogą przebywać w placówkach zdrowia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W jego ocenie, zamieszczonej we wtorek (29 września) na stronie internetowej RPO, takie działanie stanowi naruszenie praw pacjenta, a także art. 25 Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych i jest przykładem dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność.

Należy podkreślić - wyjaśnia Rzecznik - że przepisy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych upoważniają takie osoby wraz z psem asystującym do wstępu do obiektów użyteczności publicznej, w tym do budynków przeznaczonych na potrzeby opieki zdrowotnej. Rzecznik zwrócił się w tej sprawie z interwencją do Narodowego Funduszu Zdrowia.

NFZ podzielił stanowisko Rzecznika i uznał, że odmowa dostępu osobie niewidomej razem z psem asystującym do gabinetu lekarskiego i do świadczenia zdrowotnego stanowi naruszenie praw pacjenta. NFZ jednocześnie poinformował, że wystąpi do dyrektorów oddziałów wojewódzkich w sprawie sprawowania baczniejszego nadzoru nad prawidłowością realizacji zadań w tym zakresie, ze szczególnym uwzględnieniem praw pacjentów z niepełnosprawnościami.

Czytaj: www.rpo.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum