RPO: opuszczający więzienia nie mają zagwarantowanej kontynuacji leczenia WZW

Autor: RPO/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2019 14:30

Publiczna służba zdrowia nie może zapewnić ciągłości terapii choremu, który rozpoczął leczenie w zakładzie karnym - brakuje procedur włączania osób chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu C, które opuszczają więzienia, do grupy oczekujących na terapię w warunkach wolnościowych.

RPO: opuszczający więzienia nie mają zagwarantowanej kontynuacji leczenia WZW
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar Fot. Archiwum

Dlatego też, jak zapewnia Rzecznik Praw Obywatelskich, Służba Więzienna widzi potrzebę wypracowania wspólnie z resortem zdrowia procedur, aby pacjent mógł kontynuować terapię zarówno po przyjęciu do zakładu karnego, jak i po jego opuszczeniu. W tym celu SW zwróciła się do ministra zdrowia o zacieśnienie współpracy na rzecz poprawy zdrowia pozbawionych wolności. Ponieważ jednak Ministerstwo Zdrowia nie odpowiedziało na ten apel, do resortu zdrowia zwrócił się Rzecznik Praw Obywatelskich.

RPO podkreśla, że przebywający w zakładach karnych i aresztach są szczególnie narażeni na zakażenie wszczepiennymi wirusami (m.in. HCV). Ponieważ wskaźniki występowania WZW typu B i C wśród pozbawionych wolności są wyższe niż w społeczeństwie, problem ten już w 2007 r. zaliczono do głównych problemów więziennictwa.  Rzecznika niepokoi szczególnie sytuacja pacjentów wymagających hospitalizacji, którym zbliża się termin końca kary pozbawienia wolności.

"Wnioskodawcy otrzymują informację, iż procedura leczenia nie może być włączona w warunkach więziennych, bowiem ze względu na odrębne finansowanie nie można jej przenieść po zakończeniu kary do placówki pozawięziennej. Oznacza to, że publiczna służba zdrowia nie zapewnia ciągłości terapii bezinterferonowej choremu, który rozpoczął leczenie w więzieniu" - czytamy na stronie RPO.

Rzecznik przedstawił problem Dyrektorowi Generalnemu Służby Więziennej, który podzielił obawy, że brak skutecznych rozwiązań może doprowadzić do sytuacji, w której chory wymagający pilnego leczenia, opuszczający więzienie, nie będzie miał zapewnionych świadczeń medycznych, niezbędnych z uwagi na zachowanie zdrowia i życia. RPO zwrócił się też do ministra Łukasza Szumowskiego o rozważenie postulatu Służby Więziennej.

Więcej: www.rpo.gov.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum