RPO o udostępnieniu dokumentacji medycznej zmarłego
Rzecznik Prawa Obywatelskich, prof. Irena Lipowicz wystąpiła do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych w sprawie utrudnionego dostępu do dokumentacji medycznej członków rodziny zmarłego pacjenta.

Jak pisze RPO w swom wystąpieniu, problem jest podnoszony w skargach napływających do rzecznika. Skargi te dotyczą przede wszystkim sytuacji, w której pacjent został umieszczony w szpitalu w stanie wykluczającym możliwość złożenia stosownego oświadczenia woli w zakresie
upoważnienia do dostępu do dokumentacji medycznej (np. nieprzytomna ofiara wypadku komunikacyjnego).
W takiej sytuacji, po śmierci pacjenta, obowiązujące przepisy prawa wykluczają co do zasady możliwość udostępnienia osobom bliskim zmarłego dokumentacji medycznej, także wówczas, gdy osobom bliskim wgląd w ową dokumentację jest niezbędny w celu realizacji własnych praw podmiotowych związanych ze śmiercią pacjenta.
RPO zauważa, że regulacje prawne rodzą komplikacje w sytuacji, gdy osoby bliskie zmarłego pacjenta zamierzają dochodzić od zakładu opieki zdrowotnej przysługujących im z mocy obowiązującego prawa roszczeń (np. z tytułu błędów lekarskich), tj. roszczeń o zwrot kosztów leczenia i pogrzebu, rentę, jednorazowe odszkodowanie oraz zadośćuczynienie za krzywdę z powodu śmierci osoby bliskiej.
Realizacja tych roszczeń ze względów dowodowych może napotkać na istotne przeszkody, gdyż to na wnoszącym pozew do sądu ciąży obowiązek wskazania dowodów potwierdzających okoliczności towarzyszące śmierci pacjenta. Prawo zakłada więc w tym zakresie, iż już w momencie wnoszenia pozwu powód dysponuje przynajmniej ogólną wiedzą na temat faktów mających znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy.
W ocenie RPO rozwiązanie wyłączające co do zasady wgląd w dokumentację medyczną po śmierci pacjenta w takim przypadku, jeśli nie uniemożliwia, to co najmniej utrudnia osobom zainteresowanym realizację własnych praw podmiotowych o charakterze majątkowym.
Więcej: http://www.brpo.gov.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)