RPO o pieczy nad zwłokami

Autor: rpo.gov.pl/ Rynek Zdrowia • • 03 czerwca 2014 20:24

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministra Zdrowia oraz Ministra Sprawiedliwości z prośbą o rozważenie potrzeby rozwiązań legislacyjnych, które zapewnią sprawne działanie służb, a także prawo do ochrony zdrowia.

Badane w Biurze RPO sprawy ujawniły problem dotyczący działalności podmiotów upoważnionych do sprawowania pieczy nad zwłokami i szczątkami ludzkimi.

W praktyce działalności tych podmiotów mają miejsce sytuacje bulwersujące opinię publiczną: wtedy mianowicie, gdy podmiot świadczący usługę ratownictwa medycznego (np. załoga pogotowia ratunkowego) stwierdza zgon osoby, do której podmiot ten został wezwany, i z tego względu pozostawia zwłoki na miejscu ich znalezienia, wskazując (skądinąd trafnie), że zwłoki osób zmarłych lub zabitych w miejscach publicznych przewozi się przed ich pochowaniem, na wniosek właściwego organu, do zakładu medycyny sądowej, a w razie jego braku na obszarze powiatu - do najbliższego szpitala mającego prosektorium, celem ustalenia przyczyny zgonu. 

Organizowanie tego przewozu należy do zadań powiatu. W konsekwencji zdarzają się sytuacje, gdy zwłoki pozostają w miejscu publicznym przez kilka godzin - do czasu przybycia (zazwyczaj) prywatnego przedsiębiorstwa.

Więcej: http://www.rpo.gov.pl/
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum