RPO o ograniczaniu dodatków do pensji policjantom na L-4

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 marca 2011 19:24

Policjant przebywający na zwolnieniu lekarskim nie powinien mieć ograniczanego dodatku do pensji - uważa zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk. Zwrócił się w tej sprawie do ministra spraw wewnętrznych i administracji Jerzego Millera.

RPO o ograniczaniu dodatków do pensji policjantom na L-4
Zastępca RPO podkreśla, że do biura RPO wpływają skargi dotyczące obniżania dodatku policjantom, przebywającym na zwolnieniu lekarskim (głównie długotrwałym). Zastrzeżenia w tej sprawie sygnalizowane są też przez funkcjonariuszy w trakcie wizytacji poszczególnych jednostek policji.

Przełożony – w zależności od własnej oceny pracy policjanta – może obniżyć świadczenie maksymalnie o 30 proc.

Zastępca RPO zwraca jednak uwagę, że by ocenić pracę policjanta konieczna jest jego obecność na służbie. W ocenie Trociuka, zgodnie z ustawą o policji, w razie choroby, urlopu, zwolnienia od zajęć służbowych policjant otrzymuje uposażenie zasadnicze, dodatki stałe i inne należności pieniężne, jakie otrzymywał na swoim stanowisku.

– Błędne jest założenie, że zwolnienie od zajęć służbowych z powodu choroby jest okolicznością mającą wpływ na prawo do dodatku służbowego. Tego rodzaju wykładnia jest nieuprawniona i nie daje podstaw do obniżenia dodatku służbowego – pisze zastępca RPO.

Zaznacza, że w ustawie uznano jednak, iż prawo do uposażenia nie ma charakteru absolutnego i może podlegać pewnym ograniczeniom. Szef MSWiA nie wydał do tej pory stosownego rozporządzenia. W związku z tym w ocenie zastępcy rzecznika obniżanie dodatków służbowych policjantom przebywającym na zwolnieniach lekarskich bez rzeczywistej podstawy prawnej narusza prawo.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum