RPO: należy zmienić przepisy dotyczące klauzuli sumienia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 czerwca 2014 13:38

Rzecznik Praw Obywatelskich zwróci się do ministra zdrowia w sprawie zmiany przepisów dotyczących klauzuli sumienia lekarzy. Według Ireny Lipowicz, obecna regulacja prawa w tym zakresie nie jest zadowalająca i stwarza rodzaj konfliktu.

RPO proponuje, żeby to nie lekarz, a administracja placówki medycznej miała obowiązek informować pacjenta, gdzie może uzyskać świadczenie, którego nie chce wykonać dany lekarz z uwagi na konflikt sumienia.

Lipowicz powiedziała w środę (11 czerwca), na konferencji prasowej, że analiza dokonana w biurze RPO i skargi lekarzy wskazują na to, że w obecnym stanie prawnym "może dojść do subiektywnego przekonania, że prawo polskie stwarza z jednej strony lekarzowi możliwość skorzystania z wolności sumienia, ale poprzez nałożenie na niego obowiązku wskazania podmiotu (...), który tego świadczenia dokona, nie wykazuje tej wolności sumienia i wyznania w sposób pełny".

- Pacjent z kolei ma konstytucyjne prawo dostępu do legalnych świadczeń opieki zdrowotnej - powiedziała Rzecznik.

Dlatego, jak podkreśliła, "warto rozważyć taką zmianę prawa, w której obowiązek administracyjny wskazania innego podmiotu leczniczego będzie spoczywał na administracji szpitala czy jednostki leczniczej, natomiast lekarz będzie miał obowiązek informacyjny".

- Proces decyzyjny można tutaj rozszczepić, wskazując, że lekarz może skorzystać z klauzuli sumienia, ale musi niezwłocznie zawiadomić o tym przełożonego - powiedziała Lipowicz.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum