RPO na Kongresie Prawa Medycznego o trudnościach lekarzy pracujących w zakładach karnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 grudnia 2019 13:42

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar był gościem trwającego w środę (4 grudnia) w Krakowie 8. Kongresu Prawa Medycznego. Zwracał uwagę m.in. na kwestię ochrony zdrowia w miejscach pozbawienia wolności.

RPO na Kongresie Prawa Medycznego o trudnościach lekarzy pracujących w zakładach karnych
RPO Adam Bodnar Fot. Archiwum

Wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara rozpoczęło drugi dzień 8. Kongresu Prawa Medycznego zorganizowanego przez Polskie Towarzystwo Prawa Medycznego w Krakowie.

RPO szczególną uwagę zwrócił na konieczność ochrony zdrowia osób przebywających w miejscach pozbawienia wolności - zakładach karnych, aresztach śledczych, ale też w domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i w miejscach izolacji nieletnich.

Bodnar zaznaczył, że lekarze pracujący np. w zakładach karnych znajdują się często w trudnej sytuacji, kiedy muszą udzielić pomocy pacjentowi, mając czasem do czynienia z osobami, które symulują choroby. Rzecznik przyznał, że do biura RPO trafiają sprawy dotyczące śmierci ze względu na odmowę leczenia.

W tym kontekście Bodnar przypomniał historię Agnieszki Pysz, która zmarła w areszcie na warszawskim Grochowie. - Wytworzył się swoisty brak wrażliwości, prawdopodobnie ze względu na to, że lekarz miał do czynienia z osobami, które symulowały i nie potraktował tego przypadku wystarczająco poważnie, zgodnie z zasadami wiedzy medycznej. Pacjentka niestety zmarła - wyjaśnił.

W ocenie RPO takie historie są poważne nie tylko ze względu na tragedię, która się zdarzyła, ale również dlatego, że sprawy te toczą się później np. przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

- Tutaj rola Rzecznika Praw Obywatelskich jest istotna, ponieważ my - jeśli wiemy o tych sprawach - to mamy specjalistów, którzy są w stanie odwiedzić dany zakład karny, przeanalizować okoliczności śmierci czy złego traktowania konkretnych osób - mówił Bodnar.

Podkreślał również, że "sprawczość rzecznika" nie polega jedynie na zajmowaniu się głośnymi sprawami, ale także na możliwości pochylania się nad różnymi kwestiami szczegółowymi, dzięki którym polepszany jest dostęp do konkretnych rozwiązań.

RPO wskazał, że przy podejmowaniu działań ważna jest kwestia prewencji - aby reagować, zanim dojdzie do nadużyć.

- Dobrym przykładem naszych działań, które dotyczą kwestii z tym związanych, jest to miejsce, gdzie prawo łączy się z medycyną, szczególnie w kontekście stosowania środków zabezpieczających oraz mechanizmów izolacji sprawców niebezpiecznych przestępstw - powiedział. W tym kontekście wymienił ośrodek działający w Gostyninie i przyznał, że za cel stawia sobie restrukturyzację prawną tej instytucji.

8. Kongres Prawa Medycznego, który trwa od wtorku do środy w stolicy Małopolski jest miejscem spotkania uczestników reprezentujących zawody medyczne i prawnicze. Wydarzenie jest okazją do prezentacji aktualnych zagadnień z zakresu prawa medycznego, etyki oraz problematyki praw pacjenta, a także miejscem debaty na temat prawnych aspektów wykonywania świadczeń zdrowotnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum