RPO ma nadzieję, że ustawa o uzgodnieniu płci wejdzie w życie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 września 2015 18:11

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wyraził nadzieję, że jeśli ustawa o uzgodnieniu płci wejdzie w życie, przyczyni się do pełnego włączenia społecznego osób transpłciowych oraz usunie występujące obecnie przejawy ich dyskryminacji.

RPO ma nadzieję, że ustawa o uzgodnieniu płci wejdzie w życie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

10 września Sejm odrzucił większość poprawek Senatu do ustawy i przekazał ją do podpisu przez prezydenta. Andrzej Duda może ją podpisać, podpisać i zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego, zawetować bądź zaskarżyć do TK przed podpisaniem. W sierpniowym wywiadzie dla PAP Andrzej Duda mówił, że "w wielu punktach" z tą ustawą się nie zgadza.

W czwartek ( 24 września)  Bodnar oświadczył, że jako niezależny organ ds. równego traktowania, z satysfakcją odnotowuje uchwalenie ustawy.

- Przyjęcie procedury prostej oraz gwarantującej rzetelność postępowania w sprawach o uzgodnienie płci osób transpłciowych jest niezbędne dla poszanowania przyrodzonej i niezbywalnej godności człowieka, będącej źródłem wszelkich wolności i praw - dodał RPO.

Jest to też dla niego realizacja jednego z praw podstawowych: prawa do ochrony życia prywatnego, o którym mowa w konstytucji RP oraz w europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

Dodał, że do uproszczenia procesu korekty płci i zagwarantowania możliwości pełnego prawnego uznania korekty płci we wszystkich dziedzinach życia w sposób szybki, przejrzysty i przystępny wzywały także Parlament Europejski, Rada Europy i Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka. 

Uchwalona ustawa upraszcza tę procedurę przewidując, że uzgodnienia płci dokonuje wyznaczony sąd w postępowaniu nieprocesowym, na podstawie opinii dwóch niezależnych ekspertów w dziedzinie psychiatrii, seksuologii lub psychologii.

Według Bodnara gwarantuje to ochronę godności i integralności osób transpłciowych i stanowi pozytywną odpowiedź na potrzeby jej adresatów.

- Ufam, że nowo przyjęte regulacje - o ile wejdą w życie - przyczynią się do pełnego włączenia społecznego osób transpłciowych oraz usuną występujące obecnie w praktyce przejawy dyskryminacji w różnych obszarach - brzmi oświadczenie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum