×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

RPO: lekarze powinni dokumentować przypadki tortur

Autor: NIL/Rynek Zdrowia15 listopada 2015 18:23

Prezes NRL odniósł się do postulatów Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczących wykrywania i dokumentowania przez lekarzy przypadków tortur oraz poniżającego traktowania.

RPO: lekarze powinni dokumentować przypadki tortur
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wystosował w dniu 27 października br. pismo do Prezesa NRL Macieja Hamankiewicza z prośbą o rozważenie możliwości uwzględnienia w programie szkoleń zawodowych lekarzy tematyki poświęconej opisanym w Protokole Stambulskim metodom wykrywania i dokumentowania przypadków tortur i innych form okrutnego, nieludzkiego i poniżającego traktowania.

W odpowiedzi 13 listopada br. Prezes NRL poinformował, że z wielką uwagą przeczytał zawarte w piśmie postulaty Rzecznika Praw Obywatelskich.

"Nie ulega wątpliwości, iż rozszerzenie programu szkoleń zawodowych dla lekarzy o zawarte w Protokole Stambulskim metody wykrywania i dokumentowania przypadków tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania, stanowi inicjatywę niezwykle wartościową oraz potrzebną w kontekście walki o prawa człowieka" - odpisał Maciej Hamankiewicz.

Prezes NRL uznał, że zamysł pogłębienia programu szkoleń o przedmiotowe aspekty z całą pewnością zasługuje na poparcie ze strony samorządu lekarskiego. "Z tego względu zdecydowałem, aby zwrócić się do Komisji ds. Kształcenia, Ośrodka Doskonalenia Zawodowego oraz Izb Okręgowych o wprowadzenie do programu szkoleń stosownych zmian" - odpowiedział na pismo RPO.

Więcej: www.nil.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze