RPO domaga się od resortu zdrowia rekompensat za niepożądane odczyny poszczepienne

Autor: oprac. KM • Źródło: Rzecznik Praw Obywatelskich, Rynek Zdrowia27 maja 2021 10:42

Pacjenci chcą szybkich rekompensat za niepożądane odczyny po przyjęciu szczepionek przeciw COVID-19. RPO wystąpił w tej sprawie do Ministerstwa Zdrowia.

RPO domaga się od resortu zdrowia rekompensat za niepożądane odczyny poszczepienne
Prace nad projektem dotyczącym rekompensat za NOP-y są obecnie zawieszone; Fot. Shutterstock
  • Polacy chcą odszkodowań w przypadku wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych
  • Nie chcą wkraczać na drogę sądową, więc RPO postuluje o odpowiedni projekt ustawy
  • Ustawa miałaby rozwiązać pewne obawy pacjentów związane z masową akcją szczepień przeciwko COVID-19

W obliczu wielu skarg związanych ze szczepieniami przeciw COVID-19 Rzecznik Praw Obywatelskich poinformował na swojej stronie internetowej, że "uważnie śledzi prace nad - zapowiedzianą w ubiegłym roku - ustawą, mającą doprowadzić do powstania Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych". W ramach projektu miałby zostać powołany Fundusz Kompensacyjny. Należne odszkodowania dostałyby wówczas osoby, u których wystąpiły niepożądane odczyny poszczepienne.

Odszkodowania rozwiałyby obawy pacjentów

W gestii RPO leżałaby zarówno decyzja o wypłacie, jak i jej wysokości. Termin przewidziany na tę decyzję ma wynosić maksymalnie 60 dni. Decyzja byłaby podejmowana na podstawie opinii Zespołu ds. Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych.

Kompensata przysługiwałaby osobom, które odbyły 14-dniową hospitalizację lub doświadczyły reakcji anafilaktycznej związanej z krótszą obserwacją lub hospitalizacją w związku ze szczepieniem.

Rzecznik podkreśla, że "wprowadzenie mechanizmu łatwego uzyskiwania rekompensaty z tytułu uszczerbku doznanego wskutek działań niepożądanych szczepionki pozwoliłoby rozwiać przynajmniej część obaw, jakie duża grupa obywateli wiąże z trwającą akcją szczepień".

Jednak prace są obecnie zawieszone, mimo że projekt anonsowano jako pilny. Zastępca RPO Maciej Taborowski wystosował do resortu zdrowia prośbę o przekazanie harmonogramu dalszych prac oraz przewidywanego terminu skierowania projektu do Sejmu.

Odczyny poszczepienne? Nie zawsze

Napływające z różnych krajów informacje o zakrzepicy powstałej wskutek szczepień nie zawsze mogły być prawdziwe. Przyczyny problemów specjaliści często doszukują się w pobocznych sytuacjach, takich jak... picie alkoholu. 

- Nie powinniśmy spożywać alkoholu w ciągu pierwszych 48, a nawet 72 godz. po przyjęciu szczepionki - mówił gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Zdaniem prof. Gieleraka, w przypadku, kiedy jesteśmy zainteresowani - a przyjęcie szczepionki jest takim momentem - tym, żeby organizm zareagował jak najlepiej na podany antygen i wytworzył przeciwciała, to wymagana jest jego pełna sprawność. - Alkohol jest poniekąd trucizną, która hamuje odpowiedź immunologiczną - dodał.

Podkreślił, że w związku z tym zalecenie powinno brzmieć: nie powinniśmy spożywać alkoholu w ciągu pierwszych 48, a nawet 72 godz. po przyjęciu dawki. Jest to właśnie ten czas, kiedy mogą pojawić się niepożądane odczyny poszczepienne.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum