RPO do MZ: domy opieki społecznej, szkoły i fundacje mają trudności z zakupem leków

Autor: RPO/Rynek Zdrowia • • 17 czerwca 2019 13:36

Domy opieki społecznej, szkoły czy fundacje nie mogą kupić leku w aptece na fakturę, ponieważ zgodnie z regulacją art. 86a ustawy Prawo farmaceutyczne, są traktowane jako podmiot nieuprawniony, natomiast w obrocie pozaaptecznym posiadają ograniczony dostęp do produktów leczniczych. Mają one obecnie ogromne trudności z zakupem leków dla swoich podopiecznych - alarmuje RPO w liście do MZ.

RPO do MZ: domy opieki społecznej, szkoły i fundacje mają trudności z zakupem leków
Domy opieki społecznej, szkoły czy fundacje nie mogą kupić leku w aptece na fakturę Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Wątpliwości RPO budzą również regulacje co do kar za naruszenie przepisów. Stanowią one, że kto zbywa produkt leczniczy z naruszeniem ustawy, podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat pięciu. Może zatem, jak zauważa RPO, dojść do sytuacji, w której farmaceuta będzie podlegać odpowiedzialności karnej za sprzedaż leku niezbędnego do leczenia podmiotom nieuprawnionym, np. DPS-om czy fundacjom.

Czytaj też: Leki z apteki nie dla fundacji, domów opieki i Caritasu?

RPO przypomina, że w myśl art. 68 Konstytucji obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.

W związku z utrudnionym dostępem do leków Adam Bodnar wystąpił 14 czerwca br. do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego o pilne podjęcie inicjatywy ustawodawczej w celu nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne we wskazanym zakresie.

 Więcej: rpo.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum