RPO do MON w sprawie procedur ujawniających wrażliwe dane chorujących żołnierzy

Autor: RPO/Rynek Zdrowia • • 01 września 2016 09:33

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Obrony Narodowej z prośbą o odniesienie się do problemu procedur ujawniających wrażliwe dane pacjentów - żołnierzy.

RPO do MON w sprawie procedur ujawniających wrażliwe dane chorujących żołnierzy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rzecznik w swoim wystąpieniu wskazał, że wyszczególnienie w rozkazie dziennym treści zaświadczenia lekarskiego, w tym w szczególności nazwy placówki specjalistycznej, w której leczony jest żołnierz, wydaje się wątpliwe z punktu widzenia ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2016 r. poz. 922), a w szczególności przesłanek dopuszczających przetwarzanie tzw. danych wrażliwych, do których zalicza się m.in. dane ujawniające stan zdrowia.

Podstawą wystąpienia była sprawa żołnierza, u którego zdiagnozowano chorobę afektywną dwubiegunową. Przełożeni zgodnie z instrukcją Departamentu Kadr MON umieścili informację o podmiocie wystawiającym zwolnienie lekarskie w treści rozkazu dziennego.

Po upublicznieniu w jednostce wojskowej nazwy szpitala psychiatrycznego, w którym się leczył, jego żona otrzymała od wspólnych znajomych i współpracowników męża telefony z zapytaniami o jego stan zdrowia, czy został odwieziony do szpitala w kaftanie bezpieczeństwa czy dotarł do niego sam.

Ostatecznie żołnierz zrezygnował z dalszej służby, nie występując z wnioskiem o wznowienie kontraktu i po jego upływie wrócił do rodzinnego miasta.

"Upublicznienie w rozkazie dziennym informacji o szpitalu, w którym leczony był żołnierz, pozwoliło pośrednio na zidentyfikowanie schorzenia bądź grupy schorzeń, na które żołnierz jest leczony. Faktycznie spowodowało zaś, że informacje wrażliwe otrzymały osoby nieuprawnione. Pośrednie ujawnienie bądź upublicznienie informacji o stanie zdrowia (tzw. danych wrażliwych) żołnierza może narazić go i jego bliskich na trudne do przewidzenia problemy. Stwarza ponadto możliwość nadużyć czy dyskryminacji żołnierza ze względu na stan zdrowia" - napisał w swoim wystąpieniu RPO.

Więcej: www.rpo.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze