RPO apeluje o powoływanie powiatowych koronerów

Autor: rp.pl/Rynek Zdrowia • • 09 sierpnia 2019 18:23

W Polsce nadal nie ma urzędnika, który mógłby stwierdzać zgon i sprawowałby pieczę nad zwłokami - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar. Wciąż nie mamy też precyzyjnych przepisów i procedur dotyczących tych spraw.

RPO apeluje o powoływanie powiatowych koronerów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich prowadzona była np. bulwersująca sprawa mężczyzny - ofiary wypadku drogowego. W drodze do szpitala zmarł, wobec czego załoga karetki pogotowia wróciła na miejsce wypadku i tam zostawiła zwłoki. Ratownik medyczny nie jest bowiem uprawniony do stwierdzania zgonu. Uprawnienie takie ma lekarz pogotowia ratunkowego, ale do wypadków często wysyłani są sami ratownicy.

Rzeczpospolita zwraca uwagę, że problem pojawia się również w przypadku rodzin, których bliscy zmarli w domu. Dyspozytor często odmawia przyjazdu lekarza pogotowia, by stwierdził zgon i wypisał niezbędne dokumenty. Lekarz rodzinny może być zaś trudno dostępny (np. w weekendy), a bez karty zgonu rodzina nie może rozpocząć formalności z organizacją pogrzebu.

W kilku miejscowościach powierzono już lekarzom zadania koronera, opierając się na środkach samorządowych. Takie decyzje podjęli starostowie i prezydenci miast na prawach powiatu m.in. w Łodzi, Opolu czy Będzinie. W Piotrkowie Tryb. władze miasta zawarły umowy z pięcioma lekarzami, do których kontakty otrzymała policja i Straż Miejska. W Mysłowicach podpisano zaś umowę z tamtejszym centrum zdrowia.

W związku z tym Rzecznik Praw Obywatelskich - jak informuje Rzeczpospolita - zwrócił się do starostów i prezydentów miast o rozważenie powołania takich „powiatowych koronerów" bądź o zawarcie umowy z podmiotami leczniczymi na świadczenie tego rodzaju usług.

Czytaj: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum