RPO apeluje o dostosowanie lokali wyborczych dla osób z niepełnosprawnościami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 października 2019 09:51

O konieczności dostosowania wszystkich lokali wyborczych do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami zaapelował w środę rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar do pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztofa Michałkiewicza. Jego zdaniem, obecne regulacje są niewystarczające.

Zdaniem RPO, wszystkie lokale wyborcze powinny być w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami Fot. Archiwum

Jak podkreślił RPO, pracownicy jego biura w 2019 r. przy okazji wyborów do Parlamentu Europejskiego przeprowadzili w 26 miejscowościach wizytacje 137 lokali obwodowych komisji wyborczych, które miały status dostosowanych do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami. W wyniku tych kontroli stwierdzone zostały uchybienia w 103 lokalach.

Najczęstszymi uchybieniami były m.in. brak oznakowania krawędzi stopni schodów, brak dodatkowego oświetlenia w miejscu zapewniającym tajność głosowania, niedostosowane miejsca zapewniającego tajność głosowania, brak oznakowania przegród szklanych w lokalu, niewłaściwe rozmieszczenie informacji i obwieszczeń PKW oraz zbyt wysokie progi drzwi wejściowych.

Zdaniem rzecznika praw obywatelskich, wszystkie lokale wyborcze powinny być w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w związku z tym zwrócił się w tej sprawie do pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztofa Michałkiewicza. - Jest to szczególnie istotne ze względu na zbliżające się wybory do Sejmu i Senatu - przekonywał RPO.

Rzecznik podkreślił, że zanim uda się osiągnąć stan pełnego dostosowania lokali wyborczych do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami, należy rozważyć potrzebę zwiększenia wymogów przygotowania lokali wyborczych innych niż posiadające formalnie status dostosowanych do potrzeb wyborów wyborców niepełnosprawnych. Jego zdaniem, obecne regulacje są niewystarczające.

Dorota Stelmaszczyk -PAP

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum