RPD: nauczmy lekarzy rozpoznawać przypadki przemocy wobec najmłodszych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2013 18:19

Lekarze oraz lekarze stomatolodzy mogą zauważyć symptomy stosowania przemocy wobec dzieci; nie zawsze jednak wiedzą, jak je rozpoznać i gdzie to zgłosić; dlatego potrzebne są szkolenia - przekonuje RPD w piśmie do ministra zdrowia i minister szkolnictwa wyższego.

RPD: nauczmy lekarzy rozpoznawać przypadki przemocy wobec najmłodszych

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się do minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbary Kudryckiej oraz ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza w sprawie wykrywania przemocy wobec dzieci przez lekarzy oraz lekarzy stomatologów.

RPD apeluje, aby wprowadzić edukację na ten temat na studiach medycznych, a także szkolić w tym zakresie lekarzy różnych specjalności. Rzecznik zwraca także uwagę na konieczność informowania o istniejących procedurach, m.in. obowiązku zgłaszania podejrzeń oraz wypełniania przez lekarzy "Niebieskiej Karty".

Michalak przekonuje, że wiele symptomów świadczących o stosowaniu przemocy wobec dziecka może być wykrytych podczas wizyty u lekarza lub lekarza dentysty.

- Wyciągnięty z przyzębia włos łonowy, charakterystyczne wybroczyny, jakie powstają po uderzeniu ręką w twarz - to symptomy, które może dostrzec dentysta badający jamę ustną dziecka. Powinny go one zaalarmować - mówił Michalak w rozmowie z PAP.

Potwierdzają to sami lekarze. - Rozumiemy, jak ważne jest zainteresowanie lekarza dentysty dzieckiem będącym ofiarą przemocy w rodzinie, tym bardziej że najczęstszą lokalizacją obrażeń związanych z przemocą u dzieci jest głowa, twarz i szyja - powiedziała PAP wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Anna Lella.

Michalak wyraził nadzieję, że uda mu się przekonać także lekarzy innych specjalizacji do włączenia się w koalicję na rzecz zwalczania przemocy wobec dzieci.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum