Kurier Lubelski/Rynek Zdrowia | 17-12-2014 16:22

Puławy: lekarki prawomocnie uniewinione po niewykryciu guza mózgu

Sąd uniewinnił dwie specjalistki: Elżbietę W., byłą ordynator oddziału udarowego i neurologii w SPZOZ w Puławach oraz Annę S. Obu zarzucano nieumyślne narażenie życia pacjenta, bo w 2011 r. nie wykryły u pacjenta guza mózgu.

Ogłoszony we wtorek (16 grudnia) wyrok jest prawomocny. Przypomnijmy, że obu lekarkom zarzucono błąd w sztuce lekarskiej, który przyczynił się do nieumyślnego narażenia życia pacjenta.

Chodzi o 57-letniego Zbigniewa P. który w lutym 2011 roku trafił do puławskiego szpitala z zaburzeniami mowy oraz wzroku. Wówczas wykonano mu tomografię głowy, ale bez podania kontrastu i nie wykonano żadnych innych badań.

Pacjent otrzymał leki w związku z wykryciem niedokrwienia lewej półkuli mózgu. Kilka miesięcy później ponownie pojawiły się problemy z mową, tym razem tomografię wykonano z kontrastem, co pozwoliło na stwierdzenie, że w mózgu znajduje się guz.

Biegli, którzy zostali powołani w tej sprawie jednogłośnie stwierdzili, że guz był obecny przed pierwszą wizytą pacjenta w szpitalu, a przeprowadzenie tomografii głowy bez podania kontrastu oraz brak dalszych badań m.in. nie wykonanie rezonansu magnetycznego określili jako błąd lekarski.

Żadna z uniewinnionych lekarek nie przyznała się do winy.

Więcej: www.kurierlubelski.pl