Psychiatrzy: brakuje narzędzi prawnych do psychiatrycznego nadzoru nad byłymi więźniami

Autor: Dziennik Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 16 stycznia 2019 11:22

Po tragicznych wydarzeniach w Gdańsku w czasie finału WOŚP eksperci psychiatrii sądowej alarmują, że więzień chory na schizofrenię, który dopuszczał się rozbojów, nie powinien być wypuszczany na wolność bez psychiatrycznego nadzoru. Problem w tym, że brakuje odpowiednich narzędzi prawnych.

Psychiatrzy: brakuje narzędzi prawnych do psychiatrycznego nadzoru nad byłymi więźniami
W zakładzie karnym więźniowie mogą liczyć na opiekę psychiatryczną. Problem zaczyna się na wolności Fot. Archiwum

Zdaniem dr Jerzego Pobochy, prezesa Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej (PTPS) potrzebna jest ustawa podobna do tej dla „bestii" (niebezpiecznych przestępców seksualnych), którzy po odbyciu kary kierowani są na przymusowe leczenie do ośrodka w Gostyninie - informuje Rzeczpospolita.

Zdaniem dr Pobochy w zakładzie karnym więźniowie mogą liczyć na opiekę psychiatryczną. Problem zaczyna się na wolności, kiedy przestają podlegać przepisom kodeksu karnego. W ocenie prezesa PTPS nadzór nad chorymi na schizofrenię byłby znacznie łatwiejszy niż nad „bestiami" i nie wymagałby izolacji.

Prof. Bartosz Łoza, kierownik Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i były prezes PTPS wskazuje, że wzmocnienia wymaga też psychiatria sądowa. Polska jest jednym z nielicznych krajów na świecie, w których nie ma takiej specjalizacji. Prof. Łoza dodaje, że jej utworzenie środowisko psychiatrów postuluje od lat.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum