×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Przyznanie renty socjalnej zależy m.in. od czasu zachorowania

Autor: gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia16 grudnia 2015 10:49

Jeżeli objawy schorzenia, które doprowadziło do całkowitej niezdolności do pracy, pojawiły się w czasie nauki w szkole lub uczelni wyższej, ubiegającemu należy się wsparcie - orzekł Sąd Okręgowy w Lublinie, który badał spór pomiędzy mężczyzną ubiegającym się o rentę socjalną a ZUS.

Przyznanie renty socjalnej zależy m.in. od czasu zachorowania
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W maju 2013 roku ZUS odmówił wnioskodawcy prawa do świadczenia. Lekarz Orzecznik ZUS uznał ubezpieczonego ”za całkowicie niezdolnego do pracy do 30 kwietnia 2015 r. i ustalił, że całkowita niezdolność do pracy powstała 20 kwietnia 2009 r. i niezdolność ta nie pozostaje w związku z naruszeniem sprawności organizmu powstałym przed ukończeniem 18 roku życia lub w trakcie nauki w szkole przed 25 rokiem życia. Z uwagi na powyższe wnioskodawca nie spełnia warunków do przyznania prawa do renty socjalnej”.

Wnioskodawca twierdził, że choroba ujawniła się w 2007 roku.

Sędziowie zwrócili uwagę na treść artykułu 4 ustawy o rencie socjalnej, zgodnie z którym przysługuje ona osobie pełnoletniej, całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało: a) przed ukończeniem 18 roku życia; b) w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25 roku życia; c) w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Z ujawnionych w postępowaniu opinii biegłych sędziowie ustalili, że niezdolność dotycząca mężczyzny powstała w trakcie pobierania przez niego nauki w szkole wyższej. Skład orzekający zmienił decyzję ZUSu o odmowie przyznania renty socjalnej i zgodził się z żądaniem wnioskodawcy (Wyrok SO w Lublinie, sygn. VIII U 1750/13).

Czytaj: www.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze