Przystosowanie samochodu dla inwalidy nie całkiem do odliczenia

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 21 lipca 2009 14:26

Niepełnosprawny mający określoną grupę inwalidzką może na zasadzie ulgi rehabilitacyjnej odliczyć wydatki na przystosowanie samochodu do swoich potrzeb. Jednak gdy zepsują się części przystosowujące samochód do potrzeb inwalidy nie może on odliczyć wydatków na ich naprawę.

Ustawa z 1992 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przyznaje niepełnosprawnym i bliskim mającym ich na utrzymaniu prawo do pomniejszenia dochodu o wydatki na cele rehabilitacyjne oraz związane z ułatwianiem wykonywania czynności życiowych – pisze Rzeczpospolita..

Można więc uważać, że w ramach przepisów dotyczy to też naprawy części i urządzeń zamontowanych w samochodzie w celu przystosowania go do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Jednak, zdaniem ministerstwa finansów, jest inaczej. Samochód, zdaniem resortu, nie jest sprzętem, urządzeniem ani też narzędziem technicznym, o których mówią przepisy.

Ministerstwo podkreśla, że zawarty w ustawie o PIT katalog wydatków rehabilitacyjnych ma charakter zamknięty; odliczeniu podlegają tylko wydatki wyczerpująco w nim wymienione. Dlatego rozszerzająca ich interpretacja jest niedozwolona.

Zainteresowani odliczeniami części samochodowych inwalidzi mogą podjąć jednak próbę wyjaśnienia, zwracając się do dyrektora izby skarbowej o oficjalną interpretację. Jeśli będzie ona nie po ich myśli, mogą przedstawić sprawę w sądzie. Na interpretację przysługuje skarga do sądu administracyjnego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum