Przypadku szpitala kluczborskiego ciąg dalszy: z NSA do Trybunału Konstytucyjnego

Autor: Iwona Bączek/Rynek Zdrowia • • 15 lipca 2009 06:36

Portal rynekzdrowia.pl dowiedział się, że Starostwo Powiatowe w Kluczborku zaskarżyło do Trybunału Konstytucyjnego podstawę prawną, na której w marcu br. zapadł wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie uchwały rady powiatu kluczborskiego z 2005 r. o likwidacji SPZOZ w Kluczborku.

Przypadku szpitala kluczborskiego ciąg dalszy: z NSA do Trybunału Konstytucyjnego
Powiatowe Centrum Zdrowia S.A. w Kluczborku jest laureatem konkursu

NSA orzekł wówczas, że uchwała jest nieważna. Skarga na podstawę  wyroku NSA dotyczy przede wszystkim art. 43 ust. 1 ustawy o ZOZ-ach, dotyczącego konieczności utrzymywania przez placówkę działalności medycznej przez okres minimum trzech miesięcy od daty rozpoczęcia likwidacji.

Zapis ten jest obciążony – jak podkreślają samorządowcy – wadą prawną: nie bierze pod uwagę okoliczności powodujących, że podmiot staje się nie do zlikwidowania. Kluczborskie Starostwo Powiatowe ocenia, że konieczne są inicjatywy ustawodawcze, które zmienią złe regulacje. Samorządowcy z Kluczborka dołączyli do skargi wniosek o wstrzymanie orzeczenia NSA.

Ab ovo
Rada powiatu kluczborskiego podjęła dwie uchwały o likwiadacji SPZOZ-u: pierwszą w 2003 r., drugą w 2005 r.

W przypadku uchwały podjętej w 2003 r. norma trzymiesięcznego świadczenia usług medycznych była spełniona. Powiat popełnił jednak błąd: nie opublikował uchwały w opolskim Dzienniku Ustaw. Fakt ten został wykorzystany przez przeciwników przekształcenia szpitala w Kluczborku. Sprawa trafiła do NSA, który prawomocnym orzeczeniem uchwałę rady o likwidacji SPZOZ uchylił. Naczelny Sąd Administracyjny ocenił, że uchwała nie została, jak powinna, przeprowadzona w formie aktu prawa miejscowego i nie spełniła wymagań związanych z dotarciem z informacją na jej temat do lokalnej społeczności.

W przypadku drugiej uchwały rady powiatu o likwidacji publicznego szpitala, podjętej w 2005 r., warunek trzymiesięcznego świadczenia usług medycznych, licząc od daty rozpoczęcia likwidacji, był już niemożliwy do spełnienia. W świetle uchwały działalność medyczna SPZOZ w Kluczborku zakończyła się w 2004 r. Sąd Wojewódzki zwrócił uwagę, że prawo nie działa wstecz, nie ma zatem możliwości przeprowadzenia likwidacji z datą wsteczną. Z art. 43 ustawy o ZOZ-ach wynikało ponadto, że uchwała o likwidacji SPZOZ powinna określić jej termin nie wcześniej, niż po trzech miesiącach od daty podjęcia uchwały. Wyrok Sądu Wojewódzkiego został podtrzymany przez NSA.

Złe prawo trzeba zmienić
Piotr Pośpiech, starosta kluczborski, nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Art. 43 ust. 1 ustawy o ZOZ-ach jest prawnym bublem, co – jak podkreśla – stwierdziło już wielu ekspertów. Niezależnie od przypadku kluczborskiego mogą przecież zajść inne przesłanki wynikające z tej samej ustawy o ZOZ-ach, np. brak odpowiedniej liczby specjalistów lub niemożność spełnienia warunków sanitarnych, a SPZOZ będzie nie do zlikwidowania.

– Mamy świadomość, że zanim Trybunał Konstytucyjny wypowie się w sprawie zaskarżenia przez nas podstawy wyroku NSA, mogą upłynąć lata – nie ukrywa w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Piotr Pośpiech. – Być może ustawa o ZOZ-ach zostanie skorygowana wcześniej, a wówczas nasza skarga do TK stanie się bezprzedmiotowa. Wolałbym takie rozwiązanie, ale trudno ocenić, na ile jest realne. Z jednej strony wszyscy wiedzą, że ustawa o ZOZ-ach nie tylko w tym punkcie, ale i w wielu innych nie przystaje do rzeczywistości i potrzebna jest jej nowelizacja, z drugiej strony, jak uczy doświadczenie, nowelizacja może otworzyć kolejne pole walki...

Znacznie szybciej, niż stanowiska TK w sprawie podstawy wyroku NSA, Piotr Pośpiech spodziewa się odpowiedzi Trybunału na wniosek o wstrzymanie orzeczenia NSA. W tym przypadku czas ma duże znaczenie.

– Pozytywne ustosunkowanie się TK do naszego wniosku oznaczałoby, że uchwała rady powiatu o likwidacji SPZOZ obowiązuje i od 1 stycznia 2010 r. możemy się ubiegać o pomoc finansową w ramach rządowego planu B – wyjaśnia starosta. – Wielokrotnie konsultowaliśmy sprawę z ministerstwem zdrowia, które potwierdziło, że nasz tok myślenia jest słuszny. W Trybunale Konstytucyjnym, śledząc uważnie jego dotychczasowe orzecznictwo, pokładamy bardzo duże nadzieje.

Co z planem B?
Czy sytuacja powiatu kluczborskiego, wynikająca obecnie z nieracjonalnych zapisów ustawy o ZOZ-ach, może przełożyć się na sytuację innych samorządów planujących przekształcenia swoich szpitali w ramach tzw. planu B? Zdaniem Piotra Pośpiecha: nie powinna.

– Jeśli samorządowcy mają podobne obawy, to wynikają one raczej z szumu medialnego po marcowym wyroku NSA i licznych spekulacji, które wówczas krążyły - uważa starosta powiatu kluczborskiego. – W rzeczywistości niewiele wiedzą na temat naszej sprawy, o czym możemy się przekonać odbierając telefony z całej Polski. Za każdym razem cierpliwie wyjaśniamy, że zgodnie z zapisami obecnie obowiązującej ustawy, samorządy są w stanie spełnić wymóg prowadzenia działalności medycznej przez co najmniej trzy miesiące licząc od daty rozpoczęcia likwidacji. Telefony dotyczą także innych kwestii, czasem bardzo prostych, ale nie dziwię się, że powiaty przygotowujące się do przekształceń szpitali, wolą wszystko skonsultować z tymi, którzy przeszli już podobną drogę.

Warto podkreślić, że Starostwo Powiatowe w Kluczborku wygrało wszystkie sprawy sądowe związane z realizacją zadań powiatu w zakresie ochrony zdrowia. Ponadto, jak wielokrotnie podkreślała Renata Jażdż-Zaleska, prezes Zarządu Powiatowego Centrum Zdrowia SA NZOZ Szpital Powiatowy w Kluczborku, sądowe wyroki w sprawie uchwał rady powiatu likwidujących SPZOZ nie kwestionują uchwały powołującej spółkę.

Niezależnie od obaw związanych z przekształceniami, zainteresowanie samorządów możliwością skorzystania z pomocy z budżetu państwa rośnie. Jeszcze niedawno resort zdrowia oceniał, że liczba SPZOZ-ów, które planują przekształcenia w ramach planu B oscyluje około 100. W ciągu ostatnich tygodni okazało się, że należy pomnożyć ją przez trzy. Pojawiają się nawet przypuszczenia, że w 2011 r. połowa szpitali w Polsce będzie działała w formule społki prawa handlowego...

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum