Przynależność do izb niekonstytucyjna? Medycy też mogą obawiać się rozbicia samorządów

Autor: oprac. JKB • Źródło: prawo.pl, Rynek Zdrowia27 maja 2022 15:30

Skierowanie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie konstytucyjności przepisów dotyczących przynależności do izb adwokackich i radcowskich jest także zagrożeniem dla samorządu lekarzy oraz pacjentów – alarmuje prawo.pl.

Przynależność do izb niekonstytucyjna? Medycy też mogą obawiać się rozbicia samorządów
Lekarze obawiają się wewnętrznego podziału. Fot. AdobeStock
  • Jeśli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony przez Trybunał Konstytucyjny, będą mogły powstać nowe izby medyków
  • Na ostatnim Krajowym Zjeździe Lekarzy był to jeden z dyskutowanych tematów – lekarze są zaniepokojeni i obawiają się, że w obecnej sytuacji politycznej samorząd lekarski będzie następny do rozbicia – podkreśla prawo.pl
  • Wyrok TK po myśli polityków z Solidarnej Polski może sprawić, że samorządy zawodowe stracą siłę negocjacyjną z rządem, ponieważ nie będą reprezentować wszystkich wykonujących dany zawód – podaje portal

Czyhające zagrożenie na lekarzy

Przypomnijmy: do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek posłów Solidarnej Polski o zbadanie konstytucyjności przepisów dotyczących przynależności do izb adwokackich i radcowskich.

Jednak istnieje widmo, że w przypadku pozytywnego rozpatrzenia tego wniosku także medycy mogą się obawiać, że ich samorząd zostanie rozbity na mniejsze izby.

Jak podaje prawo.pl, podczas ostatniego Krajowego Zjazdu Lekarzy zebrani medycy rozmawiali na temat wniosku skierowanego do TK. Lekarze, podobnie jak prawnicy, widzą zagrożenie dla innych zawodów zaufania publicznego.

Wyrok Trybunału po myśli posłów Solidarnej Polski sprawi, że samorządy zawodowe stracą siłę negocjacyjną z rządem, bo nie będą reprezentować wszystkich wykonujących daną profesję.

Portal przywołuje art. 6 ustawy o izbach lekarskich, z którego wynika, że lekarz zamierzający wykonywać zawód (któremu okręgowa rada lekarska przyznała prawo do wykonywania zawodu), zostaje wpisany na listę członków tej izby lekarskiej.

Obecnie o przynależności decyduje miejsce wykonywania zawodu, jednak w razie wykonywania zawodu na obszarze dwóch lub więcej okręgowych izb, lekarz uzyskuje wpis w tej wybranej przez siebie.

Funkcjonują łącznie 23 izby okręgowe oraz Wojskowa Izba Lekarska w Warszawie, która posiada status prawny izby okręgowej, ale działa na terenie całego kraju – przypomina prawo.pl.

Wyrok TK może uderzyć w inne zawody

Portal nawiązuje także do treści problematycznego wniosku skierowanego do TK. Wynika z niego, że ustawodawca niezasadnie przyjął jedynie terytorialne kryterium tworzenia poszczególnych jednostek samorządów.

- Jeżeli TK tak uzna, to otworzy tym pole dla ustawodawcy do dowolnego określania kryterium, według którego kształtowana będzie przynależność do izb, i to nie tylko adwokackiej. […] Nie mam też wątpliwości, że z naszymi przyjaciółmi lekarzami będziemy stali razem po stronie obywateli i nie pozwolimy na uderzanie w ich prawa poprzez próby demontażu zawodów zaufania publicznego – wyjaśnił prawo.pl Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

Według ekspertów wyrko TK w tej sprawie negatywnie odbije się na blisko 20 zawodach zaufania publicznego.

Lekarze obawiają się "rozczłonkowania" samorządu

Przedstawiciele poszczególnych samorządów martwią się, że wewnętrzny podział może spowodować nawet utratę mandatu do reprezentowania przedstawicieli danego zawodu.

Portal przypomina, że obecnie w samorządzie lekarskim jest około 100 tys. osób, z kolei pielęgniarek i położnych jest nawet 300 tys. – podzielony samorząd utraci siłę głosu.

Jak podkreślił prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Łukasz Jankowski, widoczne jest też inne możliwe zagrożenie.

- Można sobie wyobrazić, że powstanie izba lekarzy negujących zdobycze nauki i działających niezgodnie z aktualną wiedzą medyczną, np. lekarzy antyszczepionkowców. Wówczas nie podlegaliby już odpowiedzialności dyscyplinarnej naszej izby, tylko swojej. W jaki sposób byłyby tam prowadzone postępowania dyscyplinarne, jak byłby realizowany nadzór nad prawidłowym wykonywaniem zawodu zaufania publicznego? – zapytał retorycznie w rozmowie z prawo.pl.

 Co ważne, według obecnych przepisów prawnych nie ma przeszkód, aby tworzyć m.in. samorządy, które skupiają lekarzy np. o różnych specjalizacjach. Jednak warto przypomnieć, że najważniejszy głos w sprawie zawodu należy do Naczelnej Izby Lekarskiej, która łączy wszystkich członków.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum