Przybywa ubezwłasnowolnionych Polaków

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 21 października 2014 09:00

Jak podaje "Gazeta Prwna" rośnie liczba Polaków, którzy nie mają prawa decydowania o sobie. Ubezwłasnowolnionych jest teraz 77,6 tys. osób, a to o połowę więcej niż dekadę temu.

Przybywa ubezwłasnowolnionych Polaków

W 1985 r. było 23,9 tys. takich osób, w 2000 - 37,8 tys., a w 2008 - już 60,8 tys. Zwiększa się też liczba wniosków o odebranie praw cywilnych - w 2005 r. wpłynęło ich do sądów ponad 9 tys., a w 2013 - już 13 tys.

Najbardziej narażone na ubezwłasnowolnienie są osoby z niepełnosprawnością intelektualną lub psychiczną i osoby starsze - wymienia dr Monika Zima-Parjaszewska, wiceprezeska Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

Jak mówi prawniczka, w stosunku do seniorów większość wniosków wiąże się z próbą przejęcia majątków, mieszkań, emerytur tych osób; ale część rodzin chce tak chronić osobę starszą przed wyłudzeniami. Tyle że to jest myślenie błędne, bo nie unieważnia już zawartych umów i nie zawsze stanowi ochronę na przyszłość - wskazuje.

Fakt, iż ktoś został oszukany, nie jest podstawą do tego, by wnioskować o jego cywilną śmierć - podkreśla Zima-Parjaszewska.

Więcej:www.gazetaprawna.pl 

 


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum