Przewodnicząca OZZPiP: pacjent powinien mieć świadomość konsekwencji swojej agresji

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 22 listopada 2019 12:41

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych złożył wniosek do ministra o wydanie zarządzenia zobowiązującego lecznice do wywieszenia w widocznym miejscu informacji, że pracownicy medyczni są funkcjonariuszami publicznymi, a za ich znieważenie grożą kary - poinformowała Krystyna Ptok, przewodnicząca OZZPiP.

Przewodnicząca OZZPiP: pacjent powinien mieć świadomość konsekwencji swojej agresji
Fot. PTWP

Pielęgniarki są jedną z grup zawodowych najbardziej narażonych na przemoc a jego skala jest coraz większa. Najczęściej to agresja słowna, ale zdarzają się i rękoczyny. To są zdarzenia, które powinny być rejestrowane, a czasem kwalifikowane jako wypadki w pracy, ale nie zawsze jednak tak się dzieje.

Dostrzegając nasilające się akty przemocy ze strony pacjentów, pod koniec października Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych złożył wniosek do ministra zdrowia o wydanie zarządzenia zobowiązującego podmioty lecznicze do wywieszenia w miejscu widocznym dla wszystkich przebywających w placówce informacji, że pracownicy medyczni są funkcjonariuszami publicznymi, a za ich znieważenie w trakcie wykonywania obowiązków są określone sankcje wynikające z kodeksu karnego.

- Jakimś rozwiązaniem mogłoby być podpisywanie przez pacjenta oświadczenia: „Mam wiedzę, że pracownik medyczny jest funkcjonariuszem publicznym i za jego znieważenie grożą określone sankcje karne”. Pewnie nie powstrzymałoby to osób pod wpływem alkoholu i środków odurzających, które najczęściej bywają skłonne do przemocy, ale w przypadku innych mogłoby to ostudzić emocje. Odrębnym problemem jest brak lub kiepska ochrona w szpitalach. Warto, by szpitale zawierały na  umowy, której zapisy chroniłyby również pracowników, a nie tylko mienie - przekonuje Krystyna Ptok, przewodnicząca OZZPiP.

Więcej: gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum