Przetarg w ASK we Wrocławiu: do sześciu razy sztuka?

Autor: AS,GW/Rynek Zdrowia • • 03 września 2008 14:46

Jeśli Urząd Zamówień Publicznych uzna, że Akademicki Szpital Kliniczny we Wrocławiu z naruszeniem prawa zakupił aparaturę anestezjologiczną, przetarg na jej dostawę zostanie unieważniony a sprzęt - zdemontowany. Jak dowiedział się portal rynekzdrowia.pl, ostatecznych decyzji prezes UZP jeszcze nie podjął.

W lipcu tego roku, nie czekając na rozstrzygnięcia Urzędu Zamówień Publicznych Akademia Medyczna wybrała jednego z dwóch oferentów startujących w przetargu na dostawę sprzętu znieczulającego o wartości 11 mln złotych.

Jak powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl Anita Wichniak-Olczak - rzecznik prasowy Urządu Zamówień Publicznych, zgodnie z prawem uczelnia nie powinna rozstrzygać przetargu do czasu zakończenia kontroli UZP.

Przetarg na sprzęt anestezjologiczny dla ASK we Wrocławiu ma już ponad roczną historię. Był unieważniany sześć razy, a cztery razy sprawę badała Krajowa Izba Odwoławcza przy Urzędzie Zamówień Publicznych. Błędy formalne popełniali urzędnicy z zarządu inwestycji AM, sami oferenci oprotestowywali np. ocenę ofert i terminy. Przetargiem interesuje się prokuratura i ABW, kontroluje Ministerstwo Zdrowia, które grozi, że nie pokryje kosztu zakupu, jeśli pezes UZP zaskarży rozstrzygnięcie przetargu do sądu. Teraz, na polecenie prokuratury, sprawę bada także Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

We wrocławskim szpitalu akademickim o dostawę sprzetu anestezjologicznego wartą 11 mln złotych zabiegają dwaj rynkowi potentaci: niemiecki Dräger i amerykański GE, którego sprzęt sprzedaje Promed. Przegrała niemiecka firma, która oprotestowała przyjęcie oferty o ponad 4 mln droższej.

Przewodniczący komisji przetargowej prof. Andrzej Kübler - szef katedry i kliniki anestezjologii i intensywnej terapii AM broniąc się twierdzi, że sprzęt oferowany przez niemiecką firmę nie spełniał oczekiwań a opis dołączony do jednego z aparatów nie wskazywał jednoznacznie, że może on być stosowany w intensywnej terapii. Różniły się w opinii profesora opisy w wersji polskiej oraz anglo- i niemieckojęzycznej.

Opinię Urzędu Zamówień Publicznych szpital ma poznać niebawem.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum