Przemyśl: dziecko zmarło na sepsę, matka zawiadamia prokuraturę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2011 14:32

Prokuratura Rejonowa w Przemyślu wszczęła w środę śledztwo ws. śmierci noworodka, który zmarł dwa dni po wypisaniu ze szpitala.

Przemyśl: dziecko zmarło na sepsę, matka zawiadamia prokuraturę

Doniesienie do prokuratury złożyła matka zmarłej dziewczynki. Według lekarzy, powodem zgonu było prawdopodobnie zapalenie płuc i sepsa.

Jak poinformował PAP zastępca prokuratora rejonowego w Przemyślu Jacek Staszczak, śledczy mają wyjaśnić okoliczności śmierci dziecka, zwłaszcza te dotyczące szybkiego wypisania go do domu; chcą też ustalić, czy zakażenie miało z tym związek. 

Prokuratura zwróciła się do szpitala o jak najszybsze przesłanie wyników badań. Zabezpieczyła także dokumentację medyczną. Przesłuchano też matkę dziecka. 

Zastępca dyr. ds. medycznych Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu Krzysztof Popławski twierdzi, że w momencie wypisywania do domu noworodek miał wszelkie badania w normie. 

‒ Przeprowadzono szczegółowe badania, które wykazały, że nie ma żadnych stanów zapalnych, że nie ma odchyleń od normy i wszystkie funkcje życiowe są w normie ‒ zaznaczył. 

Popławski dodał, że badania bakteryjne, przeprowadzone po śmierci dziecka wykazały, iż była to infekcja, spowodowana drobnoustrojem niepochodzącym ze szczepów szpitalnych, a to oznacza, że noworodek nie zaraził się w szpitalu. 

Dodał, że szpital wysłał do laboratorium w Warszawie surowicę krwi dziecka do przeprowadzenia badania układu odpornościowego. Jak powiedział, badania takie są bardzo dokładne i na ich wyniki trzeba będzie poczekać co najmniej dwa tygodnie. 

Ola urodziła się jako wcześniak w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu. Otrzymała maksymalną liczbę 10 punktów w skali Apgar, która ocenia stan noworodków. W Nowy Rok została z mamą wypisana ze szpitala. 

Dwa dni później rano dziewczynce zaczęły sinieć usta. Nie chciała jeść. Matka noworodka zawiozła dziecko do szpitala. Tam trafiło na oddział, a po kilku godzinach podłączono je do respiratora. Po ponad trzech godzinach Ola zmarła. 

W związku z sepsą, w szpitalu uruchomiona została odpowiednia procedura. Przeprowadzono dezynfekcję w izbie przyjęć i w tych miejscach na oddziale, gdzie przebywał noworodek.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum