Przemyśl: dr Krzysztof R. nie uniknie już kary

Autor: Rzeczpospolita, SA/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2010 09:45

Ortopeda z Podkarpacia skazany za przyjęcie 113 łapówek, unikający prawie trzy lata więzienia, trafi do więzienia.

Były ordynator ortopedii w Szpitalu Wojewódzkim wPrzemyślu , specjalista od wszczepiania endoprotez stawu biodrowego, od łapówki uzależniał przyjęcie na oddział, wykonanie operacji. Przez Sąd Okręgowy w Rzeszowie został skazany na cztery lata więzienia. Sąd dwukrotnie odraczał wykonanie kary ze względu na jego zły stan zdrowia, m.in. uraz kolana i migotanie przedsionków. Lekarz jednak w tym czasie pracował m.in. w poradni w Lubaczowie.

Jak mówi rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Przemyślu Lucyna Oleszek, stan zdrowia doktora uległ poprawie, co stwierdzili biegli z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy w grudniu ub. roku na wniosek sądu przedłożyli stosowną opinię. Skazany może więc odbyć orzeczoną karę.

Warto tu przypomnieć, że pierwszą sprawę prowadziła Prokuratura Rejonowa w Przemyślu. Krzysztof R., był wówczas oskarżony o przyjęcie od ponad 50 swoich pacjentów około 100 tys. zł za wstawienie endoprotezy biodrowej. Po raz pierwszy został zatrzymany w październiku 2003 r. i aresztowany tymczasowo na trzy  miesiące. Sąd zwolnił lekarza z aresztu w grudniu 2003 r. na wniosek obrony, która argumentowała, że lekarz jest jedynym żywicielem rodziny. Ortopeda musiał wpłacić 60 tys. zł kaucji.

Drugie śledztwo w sprawie o łapówki prowadziła już Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie, do której zgłosili się kolejni pacjenci, którzy wręczali ortopedzie łapówki.

Krzysztof R. od 113 pacjentów wziął w sumie ćwierć miliona złotych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum