Przemoc wobec dzieci. Co powinno zwrócić uwagę lekarza?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 września 2015 18:29

Słabym punktem rozpoznawania przemocy wobec dzieci jest ochrona zdrowia - ocenił w piątek (11 września) w Poznaniu Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Jego zdaniem większe zaangażowanie w tej kwestii powinni wykazywać przede wszystkim lekarze dentyści.

Przemoc wobec dzieci. Co powinno zwrócić uwagę lekarza?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Służba zdrowia i edukacja to dwa środowiska, które w rozpoznawaniu przemocy mogłyby zrobić więcej. Statystyki pokazują, że obecnie najmniej niebieskich kart dla dzieci zakłada środowisko medyczne - podkreślił na konferencji prasowej Michalak.

Zdaniem RPO lekarze dentyści są kluczowi w wykrywaniu przemocy. Ważne jest jednak - mówił - by byli oni do tego odpowiednio przygotowani.

Stomatolodzy są w stanie rozpoznać o 80 proc. więcej sytuacji, mogących świadczyć u nadużywaniu przemocy wobec dzieci niż lekarze innych specjalności, w tym np. interniści - wskazywał.

Jak przyznał RPD, przemoc w stosunku do najmłodszych stopniowo maleje. Według danych przedstawionych na konferencji o 17 proc. udało się także obniżyć społeczne przyzwolenie na stosowanie przemocy fizycznej. Mimo to - zdaniem rzecznika - nie powinno to wyhamowywać podejmowanych działań, ale udowadniać, że każda inicjatywa w walce przeciw przemocy wobec dzieci jest niezwykle cenna.

Podczas konferencji odbyła się premiera książki skierowanej do studentów medycyny i stomatologów, zatytułowanej "Rola lekarza dentysty w rozpoznawaniu objawów przemocy wobec dzieci".

Obecna na spotkaniu Konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej prof. Dorota Olczak-Kowalczyk mówiła, że rola edukacji w tym zakresie jest niezbędna, ponieważ lekarze bardzo często, szczególnie młodzi dentyści, nie zdają sobie sprawy, że pewne objawy czy dolegliwości mogą być właśnie skutkiem przemocy.

Mogą to być różnego rodzaju ugryzienia, przypalanie papierosem, zmiany, które mogą być efektem odbywania stosunków oralnych z dzieckiem czy uszkodzenia, które występują na podniebieniach. Tych objawów jest naprawdę bardzo dużo, trzeba tylko umieć odpowiednio je zdiagnozować. Wiedza jest w tym przypadku niezwykle ważna, ponieważ czasem te dolegliwości mogą być po prostu wynikiem choroby czy nieszczęśliwego wypadku, a niekoniecznie rozwijać się za sprawą stosowanej przemocy - powiedziała.

- Bardzo charakterystycznym objawem, który uważa się też za najbardziej patologiczny, jest uszkodzenie wędzidełka wargi górnej u dzieci małych, poniżej drugiego roku życia. Jeżeli z czymś takim się spotykamy, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że jest to spowodowane urazem i np. pobiciem - dodała Olczak-Kowalczyk.

Psycholog dziecięca Dorota Zawadzka podkreślała, że przemoc wobec dzieci jest kwestią, której nie wolno bagatelizować.

- Jeżeli ma się podejrzenia co do stosowania przemocy, przede wszystkim należy zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa. Lepiej zareagować i nie mieć racji, niż nie reagować, co może doprowadzić do jeszcze większej tragedii - zaznaczyła.

Obecnie zajęcia dla studentów medycyny, które edukują w zakresie rozpoznawania przez stomatologów przemocy u dzieci, prowadzone są na Uniwersytetach Medycznych we Wrocławiu i Warszawie.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum